Sosyal Bilgiler gurubu ders kitaplarındaki eksiklik veya yanlışlıklar...

tmac48

Üye
Üye
Arkadaşlar bildiğiniz gibi kitaplardaki sorunları her sene yönetimie bildiriyoruz..Ben Kavimler göçü ile Avrupalıların atı savaşlarda kullanmayı Türklerden öğrendiği bilgisini doğru bulmuyorum.Roma,yunan hepsi savşlarda atı kullanmışlardır..hannibal in pön savşlarında da vardır...ödev vererek kitabın kısıtlayıcılığından kurtulabiliriz fakat..6.sınıfta anadolu ve mezopotamya dışında astek,inka,maya,mısır,hint,çin antik çağ tarihini de ana hatlarıyla tanıtmalıdır bana göre program...müfettiş geldiğinde 5-6 yıl önce fabl ı friglerin bulduğu yazıyor bu yanlıştır.fabl ı sümerler buldu demiştim.samuel noah kramerin tarih sümerde başlar kitabında da bu tabletin türkçesi vardır.

Sizlerin de dikkatini çeken hatalar ve eksiklikler varsa yayınevi-kitap şeklinde hatırlatırsanız iyi olur.iyi çalışmalar...

mustiyy

Üye
Üye

Çerkez Ethem İsyanı,
İzmir Suikastı,
Terakkiperver ve SCF'nin kapatılmasının gerçek sebepleri
23 Nisan'ın Atatürk tarafından çocuk bayramı ilan edilmesi,

Bunların dışında, olayları kategorize etme adına olayların oluş sırasının önemsenmemesi.

oguzhanlal

Yeni Üye
Üye

27 Mayıs ihtilâlinin gerçek nedenleri ve Adnan Menderes'in idamının arkasındaki sır perdesi neden kaldırılmıyor ?
Konu hakkında gerçekleri ne zaman açıklayacağız ?

oguzhanlal

Yeni Üye
Üye

Şehyh Sait İsyanı sonrası, Kâzım Karabekir Paşa ve Terakkiperver fırkanın diğer üyeleri neden yargılanıyor?
Daha sonra nasıl serbest bırakılıyorlar ? Kazım Karabekir Paşa Erzurum Kongresi öncesi Osmanlı hükümetinin emrini yerine getirmeyip Mustafa Kemâl Paşa'yı tutuklamadığı için neden hükümet tarafından cezalandırılmıyor?
Bu konular hakkında ne İlköğretim ne de Lise İnkılâp Tarihi ders kitapları kafalardaki soru işaretlerini kaldıracak yeterli ve inandırıcı bilgiler içermiyor !...

dernes86

Yeni Üye
Üye

özellikle 8.sınıflarda olayların kronolojik sıraya göre yazılmaması ve kitapta olayların karışık anlatılması..kitap yetersiz olunca not tutturmayı daha ayrıntılı yaptırdığımızdan zaman kaybına neden oluyor.