Ödenmeyen Ek Ders için Dilekçe Örneği

Cumali Güler

zalatar
Moderatör
Öğrencilerin derse gelmediği ama öğretmenin sınıfta hazır bulunduğu durumlarda ek ders ödenmesi gerekir. İşte konu ile ilgli dilekçe ve dava dilekçesi.
Hatırlayacağınız üzere geçen yıl sorun olmuştu.

Dilekçe Örneği

…………………………KAYMAKAMLIĞI
……………………………. MÜDÜRLÜĞÜNE

…./…/2011

Konu : Ödenmeyen ek ders ücretim hakkında

Okulunuzda ………………….. öğretmeni olarak görev yapmaktayım.

………… tarihlerinde toplam ………………..saat ek derse girdim. Derse girdiğime dair devamsızlık defter ve fişleri tarafımdan imzalanmıştır.

Yükümlülüğüm gereği fiilen derslikte bulunmak durumunda olduğum ders saatleri karşılığı olarak hak ettiğim ek ders ücretlerimin ödenmesini arz ederim. Saygılarımla

Yazışma Adresi :………

Dava Dilekçesi Örneği

…/0.../2011
………………….. ( ) İDARE MAHKEMESİ BAŞKANLIĞI’NAYürütmeyi Durdurma İstemlidir Davacı : ..………… (TCKN……………..)
Davalı : …..……. Kaymakamlığı
Konu : ….............. Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün …. sayı ve …. tarihli işleminin öncelikle yürütmesinin durdurulmasına, dosya tekemmül ettiğinde iptali ile .............. TL’lik ek ders ücretimin başvuru tarihinden itibaren işletilecek yasal faiziyle birlikte ödenmesi talebidir.
Tebliğ Tarihi : …..

Açıklamalar :

1. …………….. Okulu’nda ................öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Görev yaptığım okulda ............ tarihleri arasında ................. saat ek derse girdim.

2. Davalı idare, ….. - …… tarihleri arasında lise son sınıf öğrencilerine izin vermesi nedeniyle ders saati sonun kadar hazır bulunduğum dersliğe katılım olmamıştır.

3. Görev ve yükümlülüğüm gereği ders saati süresince hazır bulunduğum çalışma süresi karşılığı hak ettiğim ek ders ücretimin tarafıma ödenmesi için ......tarihinde idareye başvuru yaptım. (EK - 1)

4. Davalı idare, dava konusu işlemle talebimi reddetmiştir. (EK - 2) İdare aldığı karara gerekçe olarak 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 89. maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak hazırlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen ve Yöneticilerin Ders ve Ek Ders Saatleri İlişkin Esaslar’ın Görevin Fiilen Yapılması başlıklı değişik 23. maddesini göstermiştir. Bilindiği üzere hüküm aynen ; “Bu Esaslar kapsamında ek ders ücreti ödenebilmesi için, ek ders görevinin fiilen yapılmış olması, ek ders görevinden sayılan veya ek ders görevinin yapılmış sayılacağı haller bakımından ise bu Esaslarla belirlenen koşulların oluşması şarttır.” şeklindedir.

5. Oysa …… - …… tarihleri arasında derse girdim ve öğrencilerin sınıfta olmadığını görerek, ders işlenemediği hususunu ders defterine yazmak suretiyle durumu kayıt altına aldım. Talebe konu zaman diliminde görev ve yükümlülüğümün gereğini yerine getirerek ek ders ücretine hak kazanmama rağmen, iradem dışında olan unsurlar gerekçe gösterilerek ................. TL turarındaki ek ders ücretlerimin ödenmemesi yönünde işlem tesis etmiştir.

6. Anılan tarihlerde dersleri işlemek için sınıfa geldiğim ancak öğrencilerin derslere girmediği, öğrenci olmadığından derslerin işlenmediğini ders defterine yazdığım hususları belge ile sabittir. Bu nedenle, dersleri işlemek için sınıfta hazır bulunarak görevimi ifa ettiğim halde, “öğrencilerin gelmemesi nedeniyle derslerin fiilen işlenmediği” gerekçe gösterilerek davaya konu işlem tesis edilerek ek ders ücretimin kesilmesi işlemi hukuka uyarlı değildir ve iptali gerekir.

Daha önce ayni konuda açılan davalar idare mahkemelerince ayni gerekçeyle kabul edilerek ek ders ücretlerinin ödenmesine karar verilmiştir. ( Ek-Samsun İdare Mahkemesine ait karar)

Sonuç ve İstem: Yukarıda arz ve izah ettiğim ve mahkemenizce yapılacak inceleme sonucunda tespit edilecek sair hususlarla, davalı idarenin usul ve yasaya uyarlı olmayan ……………. sayı ve …………….. tarihli işleminin öncelikle yürütmesinin durdurulmasına, dosya tekemmül ettiğinde ise iptali ile ……………. TL tutarındaki ek ders ücretimin idareye başvurduğum …………… tarihinden itibaren yasal faiziyle birlikte ödenmesi ve yargılama giderlerinin davalıya yükletilmesi yönünde karar tesisini arz ve talep ederim. Saygılarımla.

Davacı

Ekler:

1. ...tarihli başvuru dilekçemin sureti.

2. Dava konusu …………tarih ve ..… sayı işlem sureti.

3- Örnek mahkeme kararı suret

Kaynak