Mustafa Kemal Okulda Test Soruları

metin2

Çalışkan Üye
Üye
Mustafa Kemal'in eğitim hayatında tanıştığı kişiler ve yaşadığı olaylar onun kişiliği ve hayatı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.
Bu açıklamaya,
I. Tarih öğretmeninin tarihi sevdirmesi,
II. Arkadaşı Ömer Naci'nin hitabet ve edebiyatı sevdirmesi,
III. Matematik öğretmeninin isminin sonuna olgun anlamına gelen Kemal'i koyması
durumlarından hangisi ya da hangileri örnek olarak gösterilebilir?

A) Yalnız I B) Yalnız II
C) I ve III D) I, II ve III

Mustafa Kemal, kısa bir süre mahalle mektebine gittikten sonra eğitim hayatına Şemsi Efendi Mektebinde devam etmiştir. Bu okulda, mahalle mekteplerinden farklı olarak yeni öğretim yöntemleri uygulanmaktaydı.
Bu bilgilere dayanarak okul değişikliğinin Mustafa Kemal üzerindeki sonuçlarıyla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?

A) Milliyetçi görüşlere uzak durduğu
B) Saltanat yönetimini benimsediği
C) Fikri gelişiminin olumlu yönde etkilendiği
D) Avrupa'daki gelişmeleri takip etmekte zorlandığı

Mustafa Kemal Harbiye'de ve Harp Akade¬misinde, memleket ve millet davaları ile ilgi¬lenen, düşüncelerini cesaretle ifade eden aydın ve inkılapçı bir subay olarak tanınmış¬tı.
Bu bilgilere dayanarak Mustafa Kemal'le il¬gili olarak aşağıdakilerden hangisine ulaşı¬lamaz?

A) Bilgili ve kültürlü biri olduğuna
B) Ülke sorunlarını takip ettiğine
C) Yaşadığı çağın gereklerini yerine getirdi¬ğine
D) Çevresi tarafından pek tanınan bir kişi olmadığına

Mustafa Kemal Harp Okulu'nu 459 öğrenci arasından sekizinci olarak bitirdikten sonra Harp Akademisi sınıfına seçilmiştir.
Bu bilgilere bakılarak aşağıdakilerden han¬gisi söylenebilir?

A) Mustafa Kemal'in başarılı bir öğrencilik hayatının olduğu
B) Harp Akademisi’nin Selanik şehrinde ol¬duğu
C) Mustafa Kemal'in yüzbaşılığa yükseldiği
D) M. Kemal'in askeri bir okuldan sivil bir okula geçtiği

Mustafa Kemal anılarında: "Mahallemizde Binbaşı Kadri Bey adında bir komşumuz oturuyordu. Oğlu Ahmet, Askeri Rüştiye'ye gidiyordu ve askeri okul elbiseleri giyiyordu. Onu gördükçe ben de böyle elbise giymeye
hevesleniyordum." diye bahsetmiştir.
Buna göre aşağıdakilerden hangisine ulaşı¬labilir?

A) Mustafa Kemal'in Selanik Askeri Rüştiyesi'ni istemediğine
B) Osmanlı Devleti'nde askeri okul sayısı¬nın az olduğuna
C) Mustafa Kemal'in meslek seçiminde çev¬resinin etkili olduğuna
D) Mustafa Kemal'in Ankara'da eğitime başladığına

I- İstanbul Harp Okulu
II- Şemsi Efendi İlkokulu
III- Manastır Askeri İdadisi
IV- Selanik Askeri Rüştiyesi
V- İstanbul Harp Akademisi
Yukarıda Atatürk’ün eğitim hayatı boyunca devam ettiği okulların mezuniyet tarihlerine göre kronolojik sırası aşağıdakilerden hangisinde doğru verilmiştir?

A) II-IV-V-I-III B) II-III-IV-V-I
C) II-I-III-IV-V D) II-IV-III-I-V

Mustafa Kemal,Harp okulu öğrenimi döneminde hem Fransızcasını geliştirmiş hem de memleket meseleleri üzerindeki düşünceleri olgunlaşmıştır.Mustafa Kemal fikirlerini arkadaşlarına anlatmak,okulda bu fikirleri yaymak için bir gazete çıkarma girişiminde bulunmuştur.

Yukarıdaki bilgiye göre Mustafa Kemal’in Harp Okulu öğrenimi dönemiyle ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenirse yanlış bir yargı olur?

a)Mustafa Kemal’in bu dönemde vatan ve millet ile ilgili fikirleri olgunlaşmıştır.
b)Batıya dönük çağdaşlaşma düşünceleri gelişmeye başlamıştır.
c)İstanbul’un siyasi hayatı içerisinde kendisini bulmuştur.
d)Bu dönemde liderlik özellikleri gelişmeye başlamıştır.

Atatürk, öğrencilik yıllarından itibaren tarihe büyük ilgi duymuş, okuduklarının büyük bir kısmını tarih kitapları oluşturmuştur.Bu durumun Atatürk’e,
I. Zengin bir fikri yapıya sahip olma
II. Türk milletini yakından tanıma
III. Türk milletinin yapabilecekleri konusunda fikir sahibi olma
konularının hangisi ya da hangilerinde katkıda bulunduğu savunulabilir?
A) Yalnız I B) I ve II C) II ve III D) I,II ve III

Manastır Askeri İdadisi’nde Mustafa Kemal’in edebiyata olan ilgisini gören edebiyat öğretmeni Mustafa Asım Bey, ona askerlikle ilgili derslere daha fazla önem vermesini tavsiye etmiştir.
Edebiyat öğretmeninin bu uyarısının aşağıdakilerin hangisinden kaynaklandığı savunulabilir?
A) Okulda yabancı uzmanların öğretmenlik yapmasından
B) Edebiyat ile uğraşanların Avrupa fikir hayatının etkisinde kalmasından
C) Padişahın edebiyat ile uğraşanları sürgüne göndermesinden
D) Okulun temel amacının başarılı subaylar yetiştirmek olmasından

Aşağıdakilerden hangisi Mustafa Kemal’in mezun olduğu okullar arasında yer almaz?
A) Şemsi Efendi İlkokulu
B) Selanik Mülkiye Rüştiyesi
C) Selanik Askeri Rüştiyesi
D) Manastır Askeri İdadisi

Çocukluğuma dair ilk hatırladı¬nğım şey, mektebe gitmek mese¬lesine aittir. Bundan dolayı an¬nemle babam arasında okula gitmem konusunda fikir ayrılıkları vardı. Nihayet babam bu mese¬leyi ustaca halletti. Önce I başladım. Böy¬lece annemin gönlü olmuş oldu. Bir kaç gün sonra da bu okuldan alınıp………..II …..kaydedildim.
Mustafa Kemal'in verdiği bilgilerde boş bıra¬kılan yerlere sırasıyla aşağıdakilerden hangi¬si getirilmelidir?

Selanik Askeri Rüştiyesi'ne Selanik Mülkiye Rüştiyesi'ne
Mahalle Mektebi'ne Şemsi Efendi Okulu'na
Manastır Askeri İdadisi'ne Harp Okulu'na
Harp Akademisi'ne Selanik Askeri Rüştiyesi'ne

1873 yılında açılan ve çağdaş yöntemlerle eğitim vermek ve modern nesiller yetiştirmek ama-^ cini güden Selanik'in ilk özel (Müslüman Türk Okulu'dur
Ali Rıza Bey'in bahsettiği ve oğlu Mustafa'nın gitmesini istediği bu okul aşağıdakilerden hangisidir?
A) Hafız Mehmet Efendi Mektebi
B) Şemsi Efendi Okulu
C) Selanik Askeri Rüştiyesi
D) Selanik Mülkiye Rüştiyesi

Mustafa Kemal, Selanik Askeri Rüşti¬yesi (Ortaokul) sınavlarına girdi ve sı¬navı kazandı. Böylece askerlik hayatı başlamış oldu. Bu okulda özellikle Matematik Öğretmeni Yüzbaşı Musta¬fa Bey onunla yakından ilgilendi. Mus¬tafa Kemal'in matematiğe olan ilgisi öğretmeninden kaynaklanmaktaydı ve bu durum sonraki dönemlerde de devam etti.
Aşağıdakilerden hangisi Mustafa Kemal ile il¬gili verilen bilgileri doğrulayan bir durumdur?
A) Adının Mustafa Kemal olarak değişmesi
B) Geometri kitabı yazması
C) Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kurması
Eğitime önem vermesi

Aşağıda Atatürk'ün öğrenim gördüğü okullar ve bu okulların bulunduğu şehirler eşleştirilmiştir.
Yapılan okul-şehir eşleştirmelerden hangisi doğrudur?

Askeri Askeri Harp
Rüştiye
Manastır İdadi Okulu
A)
istanbul Selanik
B) Selanik Manastır İstanbul
C) Manastır Selanik İstanbul
D) Selanik istanbul Manastır
Aşağıdakilerden hangisi Mustafa Kemal’in öğrenim gördüğü okullardan biri değildir?

A) Mahalle Mektebi
C) Mekteb-i Tıbbiye
D) Manastır Askeri İdadisi

Ali Rıza Efendi küçük Mustafa’nın iyi bir biçimde yetişmesi için daha medeni eğitim veren Şemsi Efendi Mektebine yollamak istiyordu. Annesi ise mahalledeki mektebe gitmesi konusunda ısrar ediyordu.

Anne ve babasının okul konusunda uzlaşamaması sonucunda Mustafa Kemal eğitimine nasıl başlamıştır?

A) Hemen Şemsi Efendi ilkokuluna gitti
B) Önce mahalle mektebine kısa bir süre sonrada Şemsi Efendi mektebine gitti
C) Darül Fünun’a gitti
D) Sadece mahalle mektebine gitti.

Mustafa Kemal, kısa bir süre mahalle mektebi¬ne gittikten sonra eğitim hayatına Şemsi Efen¬di Mektebinde devam etmiştir. Bu okulda, ma¬halle mekteplerinden farklı olarak yeni öğretim yöntemleri uygulanmaktaydı.
Bu bilgilere dayanarak okul değişikliğinin Mustafa Kemal üzerindeki sonuçlarıyla ilgi¬li olarak aşağıdakilerden hangisi söylenebi¬lir?
D) Avrupa'daki gelişmeleri takip etmekte zor¬landığı
Mustafa Kemal çocukluğunda ilk olarak eski usul eğitim veren bir mahalle mektebine başladı. An¬cak daha sonra yeni tarzdaki Şemsi Efendi Oku-lu'na gitti.
Bu durum, Mustafa Kemal'in çocukluğu dö¬neminde Osmanlı Devleti'nde hangi alanda ikilik olduğunun göstergesidir?
A) Yönetim B) Eğitim C) Askeri D) Dini

Mustafa Kemal'in asker olarak yetişmesinde çok önemli bir yeri olan Selanik Askeri Rüştiyesi'nde
matematik öğretmeni Mustafa Kemal'in başarısı¬nı farketmiştir.
Bu durumun Mustafa Kemal'in gelecekteki yaşamına etkileri hakkında aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?
A) Mustafa Kemal'in matematik bilgisini yaşa¬manın birçok alanında kullanması
B) Yalnızca matematik dersinde başarılı olması
C) Mustafa Kemal'in askerlik mesleğinden uzak¬laşması
D) Yönetim ve siyasetle uğraşması

Harp Okulu'nda çok iyi Fransızca öğrenen Mus¬tafa Kemal bu sayede askerlikten tarihe, sosyoli-jiden, psikolojiye kadar pek çok eser okudu.
Buna göre, Mustafa Kemal'in öğrencilik yılla¬rındaki düşünceleriyle ilgili olarak aşağıdaki¬lerden hangisi söylenebilir?
A) Devletin içinde bulunduğu durumu önemse¬mediği
B) Öğrenim hayatını Fransa'da sürdürmek iste¬diği
C) Birçok alanda kendini yetiştirmeye çalıştığı
D) Kendi kültüründen zamanla uzaklaştığı

Mustafa Kemal babası Ali Rıza Efendi, oğlunun yeni yöntemlerle eğitim veren Şemsi Efendi Oku-lu'na gitmesinde etkili olmuştur.
Buna göre, Mustafa Kemal'in yaşamı ile ilgili olarak aşağıdakiierden hangisine ulaşıla¬maz?
A) Babasının onun eğitim hayatında etkili olduğu
B) Babasının yeni gelişmelere açık olduğu
C) Mustafa Kemal'in yaşamında yeni okulunun etkili olduğu
Mustafa Kemal'in yeniliklere karşı olduğu

Mustafa Kemal matematik dersini çok severdi. Manastır Askeri idadisi'nde ise edebiyat ve tarih derslerine olan ilgisi arttı.
Bu durum, aşağıdakiierden hangisinin gös¬tergesidir?
A) Askerlikle ilgili derslerine daha çok önem ver¬diğinin
B) Mustafa Kemal'in birçok alanda kendini yetiş¬tirmek istediğinin
C) Günlük yaşamı etkileyen toplumsal sorunlara çözüm aradığının
D) Kendini askeri alanda başarılı hissettiğinin

Mustafa Kemal, Harp Okulunu üstün başarı ile tamamladıktan sonra Harp Akademisi'ne alındı. Bu dönemde yurdun yönetiminde ve siyasetinde çöküntü yaşanıyordu. Bu durum Mustafa Kemal'i daha öğrencilik yıllarından itibaren düşündürü¬yordu.
Buna göre, Mustafa Kemal'in aşağıdakilerden hangisini hedeflediği söylenebilir?
A) Harp Akademisindeki eğitimini yarıda bırak¬mayı
B) Osmanlı Devleti'ni parçalamayı
C) Askerlik yerine siyasetle uğraşmayı
D) Vatanını içinde bulunduğu durumdan kurtar¬mayı
Aşağıdakilerden hangisi Mustafa Kemal Ata¬türk'ün okuduğu okullar arasında değildir?
A) Şemsi Efendi İlkokulu
C) Manastır Askeri İdadisi
D) Darülfünun

Selanik Askerî Rüştiyesi'ni başarıyla bitiren Mustafa Kemal, Manastır Askerî İdadisi'ne (lise) girdi. Bura¬da Fransızcadan geri kalınca tatilde Selanik'e gitti ve iki, üç ay gizlice Fransız Firerler Okulu'nun özel sını¬fına devam ederek Fransızcasını geliştirdi. Ertesi yıl Manastır Askerî İdadisi'nde Şair Ömer Naci'nin gö¬reve başlaması, onun edebiyata olan ilgisini artırdı.
Bu bilgiler dikkate alındığında Atatürk için aşağı-dakilerden hangisi söylenemez?
A) Sanata olan ilgisi, askerî yeteneklerinin önüne geçmiştir.
B) Askerî okulda başarılı bir eğitim sürecinden geç¬miştir.
C) Kendini geliştirme çabası içindedir.
Farklı kültürleri tanımaya ve edebiyata meraklıdır

Mustafa Kemal, kısa bir süre mahalle mektebi¬ne gittikten sonra eğitim hayatına Şemsi Efen¬di Mektebinde devam etmiştir. Bu okulda, ma¬halle mekteplerinden farklı olarak yeni öğretim yöntemleri uygulanmaktaydı.
Bu bilgilere dayanarak okul değişikliğinin Mustafa Kemal üzerindeki sonuçlarıyla ilgi¬li olarak aşağıdakilerden hangisi söylenebi¬lir?
D) Avaıpa'daki gelişmeleri takip etmekte zor¬landığı
1892 yılında Mustafa Kemal, Selanik'teki Mül¬kiye Rüştiyesi'ne (sivil ortaokul) yazılmıştır. Fa¬kat bu okuldaki öğrenciliği uzun sürmemiş, öğretmenlerinden bîrinin kendisine haksızlık yapmasına dayanamayıp okuldan ayrılmıştır.
Bu durumun Mustafa Kemal'in hayatında na¬sıl bir değişikliğe yol açtığı söylenebilir?
A) Askerlik hayatının önü açılmıştır.
B) Eğitim hayatı sona ermiştir.
C) Selanik'ten ayrılmıştır.
D) Manastır Askerî İdadisine başlamıştır.
1. Selanik Askerî Rüştiyesi Öğrencisi olan Mustafa'ya matematik öğretmeninin "Ke¬mal" ismini vermesi
2. Manastır Askerî İdadisini bitiren Mustafa Kemal'in istanbul'da Harp Okuluna baş¬laması
3. Mustafa Kemal'in 459 öğrenci içinden 8. olarak Harp Akademisine geçmesi
4. Harp Akademisinde siyasetle de ilgilen¬meye başlayan Mustafa Kemal'in iki kez hapis cezası alarak 1905 yılında Kurmay Yüzbaşı olarak göreve başlaması
Mustafa Kemal'in eğitim hayatı ile ilgili yuka¬rıda verilen bilgilere göre aşağıdaki yargılar¬dan hangisine ulaşılamaz?
A} Üstün bir askerî dehaya sahiptir.
B) Askerî okulda başarılı bir öğrencidir.
C) Öğrenim hayatında siyasetle ilgilenmeye başlamıştır.
D} Harp Akademisi yöneticiliği de yapmıştır

Askerî İdadide (lise) Mustafa Kemal'in sevdiği derslerden biri de tarihti. Tarih öğretmeni Kola¬ğası Mehmet Tevfik Bey'in bilgisi onda tarih bi¬linci uyandırmıştır. Mustafa Kemal'in idadide başlayan bu tarih sevgisi, hayatının sonuna kadar artarak devam etmiştir.
Tarih sevgisi ve bilincinin Mustafa Kemal'de aşağıdaki düşüncelerden hangisinin geliş¬mesini sağladığı söylenebilir?
B) Laiklik A) Milliyetçilik C) Batıcılık D) Demokrasi

Mahallemizde Binbaşı Kadir Bey adın¬da bir komşumuz vardı, Oğlu Ahmet, Askeri Rüştiyeye gidiyordu. Onu as¬keri elbiselerle gördükçe, bende as¬ker olmak için hevesleniyordum. Ayrı¬ca bu mesleğe girmek ve yükselmek için neler yapılması gerektiğini araştırı¬yordum. Asker olmamı istemeyen an¬neme rağmen Rüştiye sınavına girip kazanarak bu sorunu oldu bitliye ge¬tirdim.
Buna göre, ulaşılabilecek en genel yargı aşağıdakilerden hangisidir?
A) Atatürk, asker olabilmek için şartları zorlamıştır,
B) Atatürk, askerlik mesleğinden etkilenmiştir,
C) Atatürk, annesini ikna etmiştir.
D) Atatürk zamanında, komşuluk ilişkileri geliş¬miştir.

Osmanlıda iki başlı bir eğitim sistemi vardı. Bir yanda 15 ve 16. yy'ın eğitim sistemine göre ders veren medreseler, diğer yanda batı tarzında eğitim veren okullar. Atatürk, batı etkisinin en fazla hisse¬dildiği Selanik ve Manastırca batı tarzında eğitim veren askeri okullarda eğitimini tamamlamıştır. Bu durumun, aşağıdakilerden hangisi açısın¬dan Atatürk'ün kişiliği ve donanımlarında etkisi olmamıştır?
A) ileri görüşlü bir karakter kazanmasında,
B) Askeri kariyerinin ilerlemesinde,
C) Batıdaki gelişmeleri yakından takip edebilme¬sinde,
Mevcut sorunları daha iyi tahlil edebilmesinde

Babam öldükten sonra dayımın yanın¬da köy hayatına ben de kanştım; ama annem okulsuz kaldığım için kaygılan¬maya başladı, Selanik'te teyzemin yanına gitmeme ve orada okula devam etmeme karar verdi. Sela¬nik'ten Mülkiye idadisine yazıldım. Bir gün bir çocukla kavga edince Kaymak Hafız adındaki öğretmen beni çok dövdü. Bütün vücudum kan içinde kaldı. Büyükannem beni derhal okul¬dan aldı.
Mustafa Kemal'in bu konuşmasından aşa¬ğıdakilerden hangisine ulaşılamaz?
A) Mülkiye idadisinde baskıcı bir eğitim ol¬duğuna
B) Babasının ölümüyle eğitim düzeninin bozulduğuna
C) Yaramaz, kavgacı bir çocukluk dönemi geçirdiğine
D) Zübeyde Hanım'ın eğitime önem verdi¬ğine
Aydın görüşlü Ali Rıza Bey, oğlu Mustafa'yı yeni açılan ve döneme göre ol¬dukça modern bir anlayış¬la kurulan Şemsi Efendi Mektebi1 ne gönderme yanlısıydı. Okulun kurucu¬su olan ve okula kendi is¬mini veren Şemsi Efendi, okulunda ezberci¬lik yöntemine karşıydı, ayrıca okulun kız bö¬lümünü de açmış aydın bir eğitimciydi. Okulunda kara tahta, tebeşir, silgi, öğret¬men masası, okumayı kolaylaştıracak lev¬halar gibi yeni araçlar kullanmaktaydı.
Aşağıdakilerden hangisi, Ali Rtza Bey'in Mustafa'nın eğitimi için Şemsi Efendi Mek-tebi'ni seçmesindeki temel nedendir?
A) Okulun tahta, tebeşir, silgi gibi yeni araçlara sahip olması
B) Dönemine göre çağdaş ve modern eği¬tim vermesi
C) Okul kurucusu Şemsi Efendi'yi tanıyor olması
D) Ezberci yöntemin uygulanmıyor olması

Atatürk'ün eğitime verdiği önemde, dinde bağnazlığa karşı görüşlerinde, yenilikçi fikir¬lerinde, düzen ve disiplin duygularının geliş¬mesinde Şemsi Efendi'nin öğretim ve uygu¬lamalarının, şüphesiz, önemli bir payı vardır.
Metinde, Atatürk'le ilgili aşağıdakilerden hangisi vurgulanmaktadır?
A) Aldığı eğitimin kişiliğine olumlu katkısı
B) Tutucu kişilere karşı olması
C) Baskı altında ve disiplinli yetişmesi
D) Şemsi Efendi'yi şükranla hatırlaması

Büyükannem beni mülkiye idadisin¬den aldıktan bir süre sonra annem ve kız kardeşim de Selanik'e taşındı. Evimizin yanında Binbaşı Kadri Bey adın¬da biri oturuyordu. Oğlu Ahmet Bey askeri rüştiyeye gidiyor ve askeri okul elbisesi giyiyordu. Ben de böyle elbise giymeye hevesleniyordum. Sonra sokaklarda subaylar görüyor, bu dereceye ulaşmak için izlenmesi gereken yolun askeri rüştiyeye girmek olduğunu anlıyordum.
Mustafa'nın bu anlattıklarından aşağıdaki-lerden hangisine ulaşılamaz?
A) Askerliği önce biçimsel estetikle algıla¬dığına
B) Çevre faktörünün insan yaşamındaki et¬kisine
C) Çocukların, çevresindeki büyükleri rol-model aldığına
Kendi başına buyruk eğitimine yön verdiğine

Tarih, öğrenciler için hep kuru, sevimsiz, sıkıcı ve ürkütücüydü; ama tarih öğretmenim Mehmet Tüvfik Bey sayesinde tarihten ders çıkararak tarihinin öğrenmeyi başardım. Osmanlı tarihi yanında dünya tarihini! de onun sayesinde öğrendim. Anlat ıtıkları ile ilgili daha tazla kaynakı okuma ve araştırma çabasmday-dım. Bu nedenle ona çok minnet borcum vardır.
Buna göre tarih bilincine, aşağıdaki yollar¬dan hangisiyle ulaşılamaz?
A) Daha fazla okuyup araştırarak
B) Farklı kaynakları tarayarak
C) Öğrendiklerinden ders çıkararak
D) Sadece anlatılanları dinleyerek