8.Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı 93. Sayfa Cevapları

goken

Üye
Üye
Semih Ofset T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı 93.Sayfa Cevapları

Sizce üniversiteler ne gibi özelliklere sahip olmalıdır? Düşüncelerinizi açıklayınız.

CEVAP:Anadolu'nun farklı bölgelerinde meslek yüksekokulları merkeze 1 ya da 2 saat uzaklıktaki ilçelerde olabiliyor. Bu durum beraberinde birçok sıkıntı getirebiliyor. Yurt ya da ev kiralama imkânı bulunmayan bölgelerde merkezden sağlanan ulaşım, aile için maddi sıkıntıya sebep olurken öğrenci için de zaman kaybına yol açıyor. Ayrıca okulların bazı kampüsleri merkezde, bazıları ise merkeze uzak bölgelerde yer alıyor. Tercih edilen bölümün hangi kampüste ve yerleşim yerinde olduğunun yeterince araştırılması gerekiyor.
Bursluluk şartlarına ve eğitim diline iyi bakın
Üniversiteye göre değişen bursluluk imkânı, öğrencilere avantaj sağlamakla beraber zararlı da olabiliyor. Vakıf üniversitesi bölümlerinin bursluluk oranı yüzde 50 veya yüzde 100 oranında değişiyor. Tercih esnasında bursluluk oranına dikkat edilmesi, ilerleyen zamanlarda doğması muhtemel olan maddi sıkıntıların önüne geçebilir. Ayrıca üniversiteler, öğrenciyi belli bir not ortalamasını koruması şartıyla okulun burslu bölümüne kayıt alıyor. Okulun şartları iyi okunmalı. Kitapçıkta yer olan bölümlerin eğitim dilini içeren açıklamaların dikkatlice okunması gerekiyor. Bölümün İngilizce olduğunu, bir yıl hazırlık okuması gerektiğini, bazı öğrenciler kayıt esnasında öğrenebiliyor.

İyi bir eğitim almak için iyi bir eğitim ortamı şarttır.
Bu sebepten dolayı eğitim alacağım üniversitede iyi bir kampüs olmalı. Spor ve etkinlik alanlarının yanı sıra, eğitim alacağım alanla ilgili yeterli bilgi donanımının olmasını da isterdim. İyi bir kütüphane, iyi bir yemekhane, iyi bir kantin, ve çalışma alanları olması da bence gerekir.