8.Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı 123. Sayfa Cevapları

goken

Üye
Üye
HAZIRLIK
1. Cumhuriyet yönetimi hakkında bildiklerinizi söyleyiniz.
CEVAP: Halk yönetimine dayalı yönetimine dayalı yönetim şeklidir. Cunhuriyet yönetimlerinden halk yöneticilerini seçme hakkına sahiptir. Herkes eşit oy hakkına sahiptir. Krallık yönetimlerinin aksine yöneticiler ömür boyu başta durmazlar

2. Milliyetçilik denince aklınıza ilk gelenler nelerdir? Açıklayınız.
CEVAP: Bir ferdin vatanını sevmesi onun için çalışması ve bunu geleceğe aktarmasına denir. Miiliyetçilikte amaç ortak bir ulus yaratmak ve ülkenin yükselmesi için çalışmaktır. Ayrıca milliyetçilik ırkçılık ve ayrımcılık anlamına gelmez.

3. Millî egemenliğin halka verilmesi niçin önemlidir? Tartışınız.
CEVAP: Milli egemenlik bireylerin devlet yönetiminde seçme ve seçilme yoluyla söz hakkına sahip olması anlamına gelir. Milli egemenlikle birlikte insanların eşit şekilde yönetime katılması sağlanıştır. Bu yüzden herkes savunduğu fikri belirtme ve eleştirme hakkına sahip olmuştur.

4. Ülkemizin en ücra köşelerine kadar yol, su, elektrik imkânlarının götürülmesi ve devletin eğitimi ücretsiz vermesi konusundaki düşüncelerinizi açıklayınız.
CEVAP: Devletin başlıca amacı vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak yanında sosyoekonmik eşitsizlikleri de gidermektir. Bu durum sosyal devlet olmasnın gereğidir. Devlet her yerde varlığını hissettirse vatandaşların da devlete olan bağlılığı artar.

5. Atatürkün gerçekleştirdiği inkılaplar neden önemlidir? Görüşlerinizi söyleyiniz.
CEVAP: Atatürk'e göre bu devrimlerin amacı; Türk Milletinin son asırlarda geri kalmasına neden olan bütün kurumları kaldırarak yerine milletin karakterine, şartlara ve çağın gereklerine uygun ve ilerlemeyi sağlayacak yeni kurumlar kurmak ve Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesine çıkartmakdır.

6. Millî egemenlik, eşitlik, adalet ve demokratik hak kavramları nelerdir? Açıklayınız.
CEVAP: Milli egemenlik yönetme yetkisinin halkta olmasıdır. Eşitlik hiç bir ayrım yapılmadan herkesin aynı haklara ve imkanlara sahip olmasıdır.

7. Eğitim, sağlık vb. alanlarda devlet desteği gerekli midir? Neden? Söyleyiniz.
CEVAP: Sosyal devlet eşitlliği sağlamak için eğitim ve sağlık gibi bir çok alanda vatandaşları desteklemelidir.