Unutulan Kahramanlar

Cumali Güler

zalatar
Moderatör
arkdaşlar tarihimizde çok fazla ön plana çıkmamış.Çok kişi tarafından bilinmeyen unutulmuş unutulmaya yüz tutmuş
kahramanları anmak ve unutturmamak için bir program hazırlamayı düşünüyorum sizin katkılarınızla
örnek bir uygulama yaptım sizin buraya ekleyeceğiniz kahramanlarımızla bu programı geliştirebiliriz.
DESTEKLERİNİZİ bekliyorum..

Örnek Görüntü:

ekranalntswu.jpg

ornek uygulama ektedir

Ekli dosyalar

• tayyar rahime ornek by_zalatar.rar
    1.4 MB · Görüntüleme: 364

Cumali Güler

zalatar
Moderatör
Unutulan Kahramanlar

paylaşımları bu şekilde yaparsanız sevinirim

TAYYAR RAHMİYE
Osmaniye Kazası'nın Kaypak Nâhiyesi Râziyeler Köyü'nden Rahmiye Hanım Fransızların işkence ve baskılarına tahammül edemeyerek Hüseyin Ağa'nın Milli Kuvveterine gönüllü olarak katılmış ve 1336 (1920) Şubat'ında Hasanbeyli civarında 89. Tümenin yürüttüğü taarruza müfrezesiyle bilfiil iştirak etmiştir. Bu çarpışmada Fransızlardan 80 tüfek ve 2 makineli tüfek alınmıştır. Çarpışmada Şehit düşen ve ateş altında kalan iki arkadaşını kurtarmak için derhal ileri atılarak şehidleri kurtarmış ve bu kahramanca hareketinden dolayı kendisine "tayyar" (uçan) nâmı verilmiştir.

Temmuz ayında Osmaniye'deki çok korunaklı Fransız karargâhına saldıran arkadaşlarının tereddüdünü gören Tayyar Rahmiye:

" - Ben kadın olduğum halde ayakta duruyorum da siz erkek olduğunuz halde yerlerde sürünmekten ve saklanmaktan utanmıyor musunuz?" diye bağırarak arkadaşlarını hücuma teşvik etmiş ve Fransız karargâh kapısının on adım önünde alnından aldığı bir kurşun yarasıyla Şehit olmuştur.

atabey74

Çalışkan Üye
Üye
Unutulan Kahramanlar

sağ taraftaki resim biildiğim kadar Kara Fatma'ya ait. yanılıyomuyum acep?

Cumali Güler

zalatar
Moderatör
Unutulan Kahramanlar

atabey74' Alıntı:
sağ taraftaki resim biildiğim kadar Kara Fatma'ya ait. yanılıyomuyum acep?
google azizliği olabilir hocam aldığım sitede oyle yazıyordu. hemen bakayım tekrar ilginiz için tesekkur ederim onerilerinizi bekliyoruz

bzgin

Aktif Üye
Üye
Unutulan Kahramanlar

Sağdaki resim Kurtuluş Savaşı’nın İlk Türk Kadın Subayı Fatma Seher'e(Kara Fatma) ait.(bknz Kara Fatma -Gonca Elmas Akay ) Fatma Seher'de kadın kahramanlarımıza güzel bir örnektir.:))