• Sosyal Bilgiler dersinde zaman yetiştiremiyorum, derse öğrencileri aktif olarak katamıyorum, not tutturmak çok zaman alıyor, sınavlara uygun sorular çözdürmek istiyorum diyorsanız Arı Yayıncılık'tan çıkan Sosyalimo Akıllı Defter serimiz ve Sosyalimo Akıllı Atölyem kitaplarımız tam size göre. Türkiye'nin tercihi olan en seçkin okullarda okutulan kitaplarımızı incelemek için tıklayınız

Ders Notu Teknoloji ve toplum

Gufranalali

Yeni Üye
Üye
Insanların geçmiş dönemlerde ortaya koyduğu buluşlar sonraki dönemlerde teknolojinin ilerlemesi kolaylaştırılmıştır. Yazı Kağıt matbaa tekerlek para pusula ve ampul gibi temel buluşlar zamanla geliştirilmiştir. Özellikle yazı kağıt ve matbaanın yaygınlaşması sayesinde İnsanlar bilgi birikimlerini artırılmış lar ve yeni buluşlar yapma imkânına sahip olmuşlardır Her yeni buluş hayatımızı Kolaylaştırmış. Sosyal ve toplumsal ilişkilerimizi etkilemiştir. Aşağıdaki örnekleri inceleyiniz.
diyaliz3.jpg

Diyaliz cihazı böbrek yetmezliği tedavisinde kullanılır.

Teknolojinin sağlık alanında gelişmesi insanların hastalıklarının kısa sürede teşhis ve tedavi edilmesi sağladı. Aşıların yaygınlaşması salgın hastalıkların azalmasında etkili oldu. Diyaliz cihazı gözlük ve protezlerin geliştirilmesi de insanların yaşam kalitesini artmasını sağladı.

Motorlu taşıtlar icat edilmeden önce insanların bir yerden başka bir yere gitmesi Çok uzun zaman almaktaydı. Günümüzde tren gemi uçak otomobil gibi ulaşım araçları sayesinde seyahatler oldukça kısa sürmektedir. Ailelerden uzakta yaşayan kişiler teknoloji araçlar sayesinde ailelerini ziyaret edebilmektedir. Teknolojinin insan hayatına olumlu etkileri olduğu gibi olumsuz etkileri de vardır.

56c42f00c03c0e64a0c544cd.jpg

Eski buzdolaplar öyleydi. Resimde gördüğünüz gibi şimdi günümüzdeki buzdolaplar ise alttaki resim gibi.
8803138273330_1558355479271.jpg
Evet gördüğünüz gibi yanındaki üstteki buzdolabı başka insanlar tarafından da geliştirilmiştir.