Meslek Seçimi Yaprak Testi

goken

Üye
Üye
1) Ahmet Bey, şirketinin Ankara ofisinde gö¬revlendirilmek üzere bir muhasebe elema¬nı aramaktadır. Bunun için bir gazeteye ilan vermiştir.
Aşağıdakilerden hangisi Ahmet Bey'in gazeteye verdiği ilanda aradığı eleman ile ilgili vurgulaması gereken nitelikler¬den biri olamaz?
A) Aktif satış deneyimi olması
B) Bilgisayarı iyi derecede bilmesi
C) Askerliğini yapmış olması
D) Muhasabe alanında deneyimli olması

2) Meslek sahibi birey açısından önemi aşağıdakilerden hangisinde doğru olarak açıklanmıştır?
A) Meslek sahibi her birey bir devlet kuruluşunda çalışmak zorundadır
B) Her meslek sahibi birey 65 yaşına kadar çalışmak zorundadır.
C) Bireyler meslek sayesinde geçimlerini sağlayabilirler
D) Meslek sahibi olmak için üniversiteye gitmek zorunludur.

Aşağıdakiierden hangisi meslek seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken yön¬temlerden değildir?
A) Kendi ilgi ve yeteneklerimizin farkına var¬mak.
B) Meslek seçiminde ailemizin ve rehber öğ¬retmenlerimizin görüşlerini almak.
C) Seçilecek mesleklerin bize uygun olması¬na dikkat etmek.
D) Meslek seçiminde en fazla kazanç getire¬cek meslekleri seçmek.

3)Bozuk araç ve aletleri tamir etmekten hoşla¬nan, bilgisayar kullanma ve müzik aleti çal¬maya karşı ilgi duyan, farklı konularla ilgilita¬ sarımlar yapabilen birinin hangi meslekle ilgi¬li akademik eğitim alması daha uygundur?
A) Avukatlık B) Hemşirelik C) Öğretmenlik D) Mühendislik

4)İnsanlarla iletişimim iyidir. Ekip çalışmalarını severim. Toplumsal olaylara karşı duyarlıyım. Yaşça benden küçüklerle ilgilenmekten hoşlanırım.
İlgilerini ve kişisel özelliklerini bu şekilde ta¬nımlayan Ayşe'nin aşağıdaki meslek dalların¬dan hangisini seçmesi, onun mesleki alanda¬ki verimliliğini düşürür?
A) Öğretmen
B) Makine mühendisi
C) Halkla ilişkiler uzmanı
D) Psikolog

5)Aşağıdakilerden hangisi, yanlış meslek seçimine neden olan faktörlerden biri değildjr?
A) Aile ve akraba çevresinin etkisi
B) Yeterli araştırmanın yapılmaması
C) Ülkede yaygın bir meslek olması
D) Seçilen mesleğin gelir getirişinin düşük olması

6) Aşağıda, bir öğrenci hobilerini ve yapmaktan hoşlandığı davranışları sıralamıştır.
- Pikniğe gittiğimde hemen bitki ve hayvan türlerini incelemeye koyulurum.
- Kendime ait bir kelebek koleksiyonum var.
- Evimde kuş, tavşan ve kedi beslemekteyim.
- Televizyonda canlıların yaşamı ile ilgili belgeselleri kesinlikle kaçırmam.
Buna göre, bu öğrencinin aşağıdaki mesleklerden hangisini tercih etmesi daha doğ-ru olur?
A) Öğretmenlik C) Doktorluk B) Biyologluk D) Avukatlık

7)Meslek seçiminde göz önüne alınması gereken en önemli unsur, seçeceğimiz mesleğin kişisel özelliklerimize uygunluk göstermesidir.
Buna göre, aşağıda verilen kişisel özellikler ve meslek eşleştirmelerinden hangisi doğrudur?
Kan görmekten korkarım Doktor
İnsanlarla iyi ilişkiler kuramıyorum. Öğretmen
Makinelerin teknik özelliklerini incelemekten hoşlanırım. Avukat
İnsanların sorunlarına çare bulmak beni mutlu ediyor Psikolog

8)Meslek seçiminde aşağıdaki özelliklerden hangisinin dikkate alınması daha önemlidir?
A) Ekonomik getirişi
B) Eğitim durumu
C) Kişisel özelliklere uygunluk ,
D) Aile baskısı

9) Meslek seçimi herkesin hayatında çeşitli zamanlarda gerçekleştirdiği en önemli kararlardan biridir. Mesleği seçmek hayat biçiminizi seçmektir. Seçtiğimiz meslek hayat boyu mutlu olmamız¬da önemli etkenlerden olabilir ya da tam tersi bir durum da yaşanabilir. Bundan dolayı ilgi duyduğumuz ve sevdiğimiz mesleğe yönelmemiz önem taşımaktadır.
Buna göre doğru meslek seçiminin bireye sağladığı yararlar arasında aşağıdakilerden hangisi gösterilemez?
A. Maddi yönden geçimimizi sağlarız.
B. Sosyal ihtiyaçlarımızı karşılarız.
C. Ülke ekonomisine katkı sağlarız.
D. Yeteneklerimizi geliştiririz.

10 Bazı anne babalar çocuklarının güzel sanatlar alanında eğitim görmelerini isterler. Bu anne babalar çocuklarını bu doğrultuda eğitim alması için zorlarlar.
Buna göre anne ve babaların aşağıdaki özellikler¬den hangisini dikkate almadığı söylenebilir?
A. Çocuklarının ekonomik kapasitesini
B. Çocuklarının ilgi ve yeteneklerini
C. Çocuklarının sosyal saygınlığını
D Çocuklarının okul başarısını

11)Atak, girişken, çekingen, uysal, hırslı, kendi başına buyruk, kurallara bağlı vb. bireyin sayılan bu özel¬liklerden hangisine sahip olduğunu belirlemesi, seçimini bu doğrultuda yapması gerekir. İkna gücü yüksek ve dışa dönük, insanlarla devamlı sıcak ilişki kurabilen bir birey; avukat, politikacı veya pazarlamacı olabilir. Kurallara bağlı, düzenli, sorumlu, nesnelerle uğraşmaktan hoşlanan birey¬lerin bankacılık ve muhasebe gibi mesleklere yönelmeleri daha doğru olacaktır.
Paragrafta aşağıdaki yargılardan hangisi üzerinde durulmuştur?
A. Bireylerin kişisel özelliklerine uygun meslekler seçmesi gerektiği
B. Bireylerin ilgi ve yeteneklerinin dikkate alınmadığı
C. Meslek seçiminde okul başarısının da etkili olduğu
D. Meslek seçimi yaparken rehberlik hizmetlerinden yararlanılması gerektiği

12 Seda, sabırlı çalışkan ve düzenli bir kişidir. İnsanlarla iletişimi iyi olan Seda'nın işlem ve soyut düşünme yeteneği fazladır. Evdeki araçları sık sık tamir etmektedir.
Buna göre, Seda'nın aşağıdaki mesleklerden hangisini seçmesi doğru olur?
A. Sosyal Bilgiler öğretmenliğini
B. Veterinerliği
C. Banka memurluğunu
D. Makine mühendisliğini

13 El becerisi ve çizim yeteneği fazla olan Aygün'ün aşağıdaki mesleklerden hangisini tercih etmesi daha doğrudur?
A. Banka memurluğu
B. Resim öğretmenliği
C. Müzisyenlik
D. Doktorluk

14 Anneciğim, ben tiyat¬ro eğitimi almak ve tiyatrocu olmak istiyorum. Bunun için yetenek sınavlarına hazırlanacağım
Olmaz kızım. Ben senin doktor olmanı istiyorum. Bunun için tıp okumalısın
Dilek ve annesi arasındaki diyaloga göre anne Nazmiye Hanım'ın kızı ile ilgili meslek seçiminde yaptığı yanlış aşağıdakilerden hangisidir?
A. Mesleğin sosyo - ekonomik getirişine bakmaması
B. Kızının ilgi ve yeteneklerini göz ardı etmesi
C. Ailenin beklentisine dikkat etmemesi
D. Kızının geleceğiyle yeterince ilgilenmemesi

15 Yazarlık, kelime hazinesi zengin, bir konu veya olay üzerinde yorum yapabilme yeteneğine sahip kişilerce yapılabilir. İleride yazar olmak istediğini söyleyen Bülent'e babası, bu mesleğin kendisine uygun olmadığını söylemiştir.
Buna göre, Bülent'in babasının öne sürdüğü neden aşağıdakilerden hangisi olabilir?
A. Çizim yeteneğinin az olması
B. Beden yapısının uygun olmaması
C. Duyguları ve düşüncelerini iyi aktaramaması
D. El becerisinin zayıf olması

16 Fabrikasında çalışacak elektronik mühendisi arayan bir iş adamı, gazeteye verdiği iş ilanında aşağıdaki özellikleri sıralamıştır.
- Üniversitelerin elektronik mühendisliği bölümünden iyi bir dereceyle mezun olmak,
- İleri derecede İngilizce bilmek,
- En az beş yıl deneyimli olmak,
- Erkek ve askerliğini yapmış olmak
Gazete ilanındaki bu koşullara bakarak, aşağıdaki yorumlardan hangisi yapılabilir?
A) Düşük ücretle çalışacak elemanlar daha fazla tercih edilmektedir.
B) Türkiye'de en fazla ihtiyaç duyulan meslek, elektronik mühendisliğidir.
C) Gazetelere verilen ilanlarla aranılan şartları taşıyan eleman bulmak olanaksızdır.
D) Belli niteliklere sahip kişilerin iş bulma ola¬nağı, hiçbir niteliği olmayan kişilere göre fazladır.

17 Çevremize şöyle bir bakalım. Kimimizin futbolu, kimimizin basketbolu güzel oynadığını görürüz. Biri çok güzel resim yapar, bir diğeri çok iyi şarkı söyleyebilir.
Bu parçada vurgulanmak istenen aşağıda¬kilerden hangisidir?
A) Herkesin yapabileceği güzel işler olduğu
B) Bireyin yeteneklerinin küçük yaşlarda açığa çıktığı
C) Spor yapmanın insanı sağlıklı kıldığı
D) Dinlenmek için müzikle ilgilenmek gerektiği

17 Sedat Bey, bir şirkette muhasebeci olarak çalışmakta¬dır. Ancak yaptığı işten mutlu değildir. Çünkü o insanlarla kolay iletişim kurma yeteneğini kullanabileceği, sürekli insanlarla etkileşim hâlinde olan bir mesleği hayal etmiştir.
Buna göre, meslek seçimi ile ilgili aşağıdakilerden hangisinin söylenmesi en doğru olur?
A) İnsan isterse her meslekte başarılı olabilir.
B) İyi bir meslek sahibi olmak meslek liselerinden mezun olmaya bağlıdır.
C) Seçilen tüm meslekler, insanlarla kolay iletişim kurma yeteneği gerektirir.
D) Meslek seçiminde yetenek ve kişisel özellikler en fazla göz önüne alınması gereken unsurlardır.

volkitolkixxl

Kendine Yaslanan Dik Yürür...
Üye
Hocam sorular güzel ama word ya da Pdf formatında olsa daha güzel olacakmş.. Emeğinize sağlık.. ;) ;)

Yunus Dağlayan

Bugünde ölmedik, ama yaşadık mı? O da belli değil
Üye
bu ne ya ben birşey anlamadım valla