Bir Ülke Bir Bayrak Çalışma Kağıdı

sınıf

Çalışkan Üye
Üye
BİR ÜLKE, BİR BAYRAK ÜNİTESİ ÇALIŞMA KAĞIDI

1. Toplum için kurallar niçin gereklidir? Kurallar toplumda huzur,güven ve emniyetin sağlanması için gereklidir
2. Yazısız kurallar nelerdir? Yazısız kurallar ,gelenek görenekler ile ahlak ve görgü kurallarıdır.
3. Yasa nedir? Hangi kurum tarafından yapılır? Yasa, kamu yararını hedef alan ve insanlar arası ilişkileri düzenleyen değerler sistemidir. Yasalar, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından çıkarılır.
4. Anayasa nedir? Anayasa,devletin temel niteliklerini tanımlar ve vatandaşların hak ve özgürlüklerini belirtir.
5. Yaları insanlar için faydaları nelerdir? Örnek verin. Yasalar, insanların güvenli ve mutlu yaşamalarını sağlar. Örneğin,trafik kuralarını belirleyen yasalara uymak, trafik kazalarını önler veya azaltır. Kapalı yerlerde sigara içmeyi yasaklayan yasalara uymak,insanları sigaranın zararlarından korur.
6. Yasalara uymamanın sonuçları nelerdir? İnsanların yasalara uymamaları, toplumda huzur ve güveni ortadan kaldırır. Ayrıca böyle davranan insanlar,devlet tarafından cezalandırılır.
7. Şu anda ülkemizde hangi anayasa yürürlüktedir? 1982 anayasası yürürlüktedir.
8. Zaman geçtikçe anayasada değişiklik yapılmasının sebebi nedir? Çünkü toplumun ihtiyaçları ve şartlar zamanla değişir. Ortaya çıkan yeni bir durum yeni yasaları gerektirebilir.
9. Devlet nedir? Bir ulusun egemenliği altındaki topraklarda kurduğu yönetim örgütüne devlet denir.
10. Yurttaş nedir? Devlete karşı sorumlulukları olan ve devletin sağladığı haklardan yararlanan bireylere yurttaş denir.
11. Türkiye’de devletin görevleri nelerdir?Örnek veriniz. Türk ulusunun bağımsızlığını,ülkenin bütünlüğünü korumak,yurttaşlara sağlık,eğitim ve güvenlik gibi temel hizmetleri sunmaktır.
12. Türkiye’de il ve ilçelerde bulunan merkeze bağlı yönetim birimleri nelerdir? Bunların başında kimler bulunur? Türkiye’de merkeze bağlı yönetim birimleri iller ve ilçelerdir. İllerin başında vali,ilçelerin başında kaymakam bulunur. Ayrıca ,il ve ilçelerde emniyet müdürlüğü,milli eğitim müdürlüğü gibi başka yönetim birimleri de vardır. Bunlar valiliğe veya kaymakamlığa bağlıdır.
13. Merkezi yönetim nasıl tanımlanabilir? Devlet işlerinin başkentten yürütüldüğü idari, sisteme merkezi yönetim denir.
14. Bakanlıkların görevi nedir? Nasıl bir faaliyet gösteririler? Bakanlıklar, kendi faaliyet alanlarında devlet işlerini yürütürler. Bu işleri il ve ilçelerdeki vali ve kaymakamlar aracılığı ile yürütür.
15. Türkiye’de huzur ve güvenliğin sağlanması hangi bakanlığın görevidir? İç İşleri bakanlığı’nın görevidir.
16. Türkiye’de eğitim ve öğretim işleri hangi bakanlık tarafından yürütülür?Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülür.
17. Türkiye’de sağlık işleri hangi bakanlı tarafından yürütülür? Sağlık bakanlığı tarafından yürütülür.
18. Türkiye’de devletin üç temel idari görevi nedir? Yasama,yürütme ,yargı
19. Yasama nedir? Yasama, devletin işleyişi ve toplum düzenin sağlanması için gerekli yasaları çıkarmak, değiştirmek, ya da kaldırmaktır.Türkiye’de yasamayı,yani yasa çıkarma işini Türkiye Büyük Millet Meclisi gerçekleştirir.
20. Yürütme nedir? Yürütme hangi kuruma aittir? Yürütme yasaları uygulamak demektir.Yürütmenin başında Cumhurbaşkanı bulunur. Yürütme başbakan ve bakanlar kurulu tarafından gerçekleştirilir.
21. Türkiye’de yerel yönetim birimleri nelerdir? Belediyeler,il özel idaresi,muhtarlıklar
22. İllerdeki bakanlıklara bağlı müdürlükler nelerdir? Milli Eğitim Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü,Sağlık Müdürlüğü,İl Kültür Müdürlüğü….
23. Türkiye Büyük Millet Meclisinin devlet yönetimindeki rolü nedir? Millet adına karar veren yasama organıdır.
24. Ulusal egemenlik nedir? Halkın kendi kendini yönetme yetkisini elinde bulundurmasıdır.
25. Devlet biçimi olarak cumhuriyet nedir?Milletin egemenliği elinde tuttuğu ve bunu vekilleri aracılığıyla kullandığı devlet biçimidir.
26. Demokrasi Nedir? Halkın egemenliğine dayanan bir yönetim biçimidir.
27. Demokratik bir toplumun özellikleri nelerdir? Vatandaşlar özgürdür ve yasalar önünde eşittir; yöneticiler seçimle belirlenir vb.
28. Ulusal egemenlik sembolleri nelerdir? Bayrak,milli marş,para,anayasa…
29. Türk Bayrağının önemi ve özellikleri nelerdir? Türk bayrağı,Türk milletinin bağımsızlık sembolüdür. Üzerindeki kırmızı renk egemenliği,beyaz renk ise gücü,adaleti ve temizliği ifade eder.
30. Milli marşımız hakkında bilgi verin. Milli marşımız,özgürlüğümüzün ve bağımsızlığımızın sembolüdür. Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmıştır. Türk milletinin bağımsızlık yolunda verdiği mücadelenin destanıdır.
31. Atatürkçülüğün temelinde ne vardır? Atatürkçülüğün temelinde devletin tam bağımsızlığı ve milletin egemenliği vardır. Türk kültürünün çağdaş uygarlık seviyesine çıkarılması için akıl ve bilim esas alınır.

_ismail_

Çalışkan Üye
Üye

çok teşekkürler

derindamla*

Yeni Üye
Üye

çok güzel olmuş işime yaradı sağolun :D