16 Mart 1921

erkanisanmaz

Site Yöneticisi
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.sosyalbilgiler.biz
Moskova antlaşması, kurtuluş savaşı sırasında TBMM ile Sovyet Rusya arasında 16 Mart 1921'de imzalanmıştır.

Rusya’da kurulan Bolşevik Hükümeti ile TBMM Hükümeti’nin ortak noktaları batı karşıtı olmalarıydı. Bu ortak nokta iki tarafı birbirine yaklaştırmıştır. TBMM’nin doğu, güney ve batı cephelerindeki başarıları da Sovyetlerin TBMM'ye yakınlaşmasında etkili olmuştur. Rusya, Misak-ı Milli ve yeni Türk Devleti’ni tanıyan ilk Avrupa devleti olmuştur.

TBMM adına Moskova Büyükelçimiz Ali Fuat Paşa tarafından imzalanan bu antlaşmanın önemli maddeleri şunlardır:
  • Osmanlı ile Çarlık Rusya arasında imzalanmış olan antlaşmalar geçersiz sayılacaktır,
  • Sovyetler Birliği, Misak-ı Milli’yi tanıyacaktır,
  • İki taraftan birinin tanımadığı bir antlaşmayı diğeri de kabul etmeyecektir,
  • Sovyetler Birliği, TBMM, Gürcistan ve Ermenistan arasında imzalanmış olan antlaşmalara göre belirlenen sınırları, Batum’un Gürcistan’a verilmesi şartıyla kabul edecektir.
  • Sovyetler Birliği Kapitülasyonların kaldırılmış olduğunu kabul edecektir,
  • İki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmek için ekonomik ve siyasi çeşitli işbirliği antlaşmaları yapılacaktır.

Moskova Antlaşması’nın sonuçları ise kısaca şunlardır:
  • Moskova Antlaşması, TBMM hükümeti açısından oldukça önemli bir diplomatik zaferdir. Bu antlaşma sayesinde ilk defa bir büyük devlet, TBMM hükümetini tanımıştır.
  • TBMM, bu antlaşma sayesinde İtilaf Devletleri’ne karşı yürüttüğü savaşta, Sovyetler Birliğinin hem politik hem de silah ve cephane gibi askeri, mali desteğini sağlamıştır.
  • Doğu Cephesi güvenlik altına alınmıştır.
  • Bu anlaşmada Batum'un Gürcistan'a bırakılması ile Misak-ı Milli'den ilk defa taviz verilmiştir.

Görüldüğü gibi Moskova Antlaşması sonucunda Türkiye’nin Doğu Sınırı büyük ölçüde kesinleşmiş, Sovyet Rusya’dan alınan politik, mali ve askeri yardım Milli Mücadele’nin başarıya ulaşmasında önemli bir rol oynamış ve aynı zamanda büyük bir devlet tarafından tanınan ve desteklenen TBMM hükümeti büyük bir itibar kazanmıştır.