Bir Doğal Afet Sırasında Neler Yaşarsınız , Hangi Duyguları Hissedersiniz ?

zgn53

dalgınım ve yalnızım
Üye
Bir Doğal Afet Sırasında Neler Yaşarsınız , hangi duyguları hissedersiniz ?

Deprem , sel , orman yangını , fırtına , don , aşırı kar yağması , çığ , erozyon , heyelan vb. doğal afetler insanları olumsuz etkiler . Yaşanılan bir deprem sırasında eğer hala yaşamaya devam ediyorsam şunları hissederdim : Deprem başladığı anda paniklerdim . Hayatımı kaybedebilme riskim olduğunu düşünürdüm ya da bir daha sevdiklerimi göremeyeceğimi düşünür ve bu duruma çok üzülürdüm .

Ben hayatta kaldıysam eğer ailemden birini kaybettim mi acaba diye düşünür ve çok korkar ve ağlardım . Yaşanan bir don olayında ise araba ile bir yere gidiyorsam yolda kaza geçirebilirdim ve yine korku dolu anlar yaşardım . Yaşanan doğal afetler sırasında ilk olarak can kaybının olmamasını isterdim . Doğal afetten kurulmak için hemen afetin uzak olduğu bir yerlere gitmeye çalışırdım . Eğer bir orman yangını olduğunu görüyorsam ve o alana da yakınsam ve oraya yakın bir yerde de evim varsa evimi kaybedeceğim diye çok üzülürdüm . Binlerce ağacın küle döndüğünü görmek içimi çok acıtırdı . Aynı zamanda bu doğal afetlerin ülke ekonomisine vereceği ciddi zararlar benim daha çok canımı sıkardı . Yaşadığım bir sel - su baskınında yine hayatımı kaybedeceğim diye çok korkardım . Toprak kaybı yaşanırsa , tarıma zarar verecek diye üzülürdüm . Bu da ekonomiye zarar verirdi yine .

Doğal afet sırasında aklıma çok farklı düşünceler gelir ve o an psikolojim inanılmaz derecede bozulur ve kendimi kaybedebilirdim. Hiç Kimseye bir şey olmaması için Allah'a dua ederdim.