Kullandıysanız faydalı oldu mu ?

• Kullanılan toplam oy
    45
  • Anket kapatılmış .

sefa_kurt

Üye
Üye
İlkeler bambaşka bir konu bu konuyla bağ kuramayız. Pontus Rumla, Mavri Mirayı ortak tutamadığın gibi Etnik-i Eterya'yı da hepsi ortak birbirinin devamı Rum cemiyeti diyemeyiz. birbirnin devamıda değiller zaten. Birbirini zaman zaman desteklemişlerdir fakat fakat faaliyet bölgeleri farklı öyle olsaydı zaten ayrı ayrı kurulmak yerine birleşirlerdi. faaliyet alanları farklı bunu anlatmaya çalışıyorum. Pontuscuları nasıl Trakyada faaliyet göstermiş diyemezsek diğer cemiyetler içinde diyemeyiz. Sadece hepsi azınlık cemiyeti ve rumlar kurmuştur tek ortak nokta bu. Ben bahsettiğim yerdeki eşleştirmenin halen yanlış olduğunu düşünüyorum. (Amaç sırf eleştirmek aşağılamak vs.değil yanlış anlama bilgi alışverişi, dayanışma olarak düşünelim).

engindemirci

Çalışkan Üye
Üye
Web sitesi
ogretmensosyalbilgiler.wordpress.com
Kardeş Atatürk ilkeleri farklı ,bu konuda herkes gibi mutabıkız:D,konudaki cemiyetler arasındaki yakınlığı göstermek için ,mantığı ortaya koymak için örnek verdim.Zararlı cemiyetler arasında işbirliği yapılmış dikkat edersen önceki yazımda bir kısmı ifadesini kullanıyorum. Kalkıp ta Karadeniz de kurulan yada doğuda kurulan bir cemiyetle batıdaki cemiyeti karşılaştırmıyorum ,eşleştirmiyorum, zaten sunu da da her şey ortada . Batı da azınlıkların ,Rumların kurduğu cemiyetler arasında itilaf devletlerinin ve Yunanistan'ın desteğiyle bir bağ oluşmuştur Bende tam bundan bahsediyorum.Ayrıca bu durum batı Anadolu da kurulan yararlı cemiyetler içinde geçerli.Ayrıca bazı cemiyetler 1.Dünya savaşı öncesi kurulmuş 1. dünya savaşı sonrası da faaliyet sürdürmüşlerdir. Aşağıdaki metinlerden ve verdiğim linkten bunları çıkarabilirsin. Kardeş sen rahat ol ,biz hem öğretmeniz hem öğrenciyiz ,öğrenmeyi de öğretmeyi de severiz.Önemli olan samimi bir bakış açısı.

Tıkla incele
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mondros'tan sonra kurulan en önemli rum terör örgütlerinden biri olan mari mira, yunan hükümetinin maddi ve manevi yardımlarını görüyordu. patrikhane'nin bünyesinde kurulan ve doğrudan doğruya venizelos'tan direktif alan bu örgütün rumların silahlandırılmasında ve çete faaliyetlerinde bulunmasında önemli payı vardır. mavri mira örgütü, çeteler kurmuş ve yönetmiş, mitingler ve propagandalar organize etmiştir (1).

1919 yılında istanbul patrikhanesi'nin desteğiyle kurulan mavri mira, "etniki eterya"nın varisi ve onun programının uygulayıcısı görünümündedir.

Etnik-i Eterya Cemiyeti
I.Dünya Savaşı’nda ise Rumların yaşadığı tüm toprakları Yunanistan’a katarak eski Bizans’ı canlandırmayı amaçlamışlardır.
Mavri Mira İstanbul'da Fener Patrikhanesinde Yunan Hükümetine bağlı olarak çalışmıştır.

Yunanistan’ın bağımsızlığına kavuşmasından sonra da faaliyetlerini sürdüren cemiyet, bu defa Yunan topraklarını genişletmek maksadıyla ortaya çıkmış ve özellikle 1904 yılından itibaren, diğer cemiyetlerle birlikte Karadeniz Bölgesi’nde, bir Pontus Devleti kurulması fikrini canlandırmaya çalışmıştır. 1912 Balkan Harbinden sonra da, bu amacın gerçekleştirilmesi için çaba göstermiştir.

Mavri Mira Cemiyeti

Yunan hükümetinin emirleri doğrultusunda hareket eden bu cemiyetin amacı; Trakya, İstanbul, Batı ve Orta Anadolu’da “Büyük Yunanistan’ı” kurarak Bizans İmparatorluğu’nu yeniden canlandırmaktı.

Kordos Cemiyeti
• Etnik-i Eterya’nın bir kolu olarak faaliyet göstermiştir.

• Doğu Karadeniz’e göçmen adı altında silahlı Pontus çeteleri göndermiştir.

Son düzenleme: