OKS YURDUMUZDA NÜFUS VE YERLEŞME

yörükan

Çalışkan Üye
Üye
HOŞGÖR İLKÖĞRETİM OKULU/GAZİANTEP
YURDUMUZDA NÜFUS VE YERLEŞME
SORULAR
1-Belli bir yerde yaşayan insan sayısına ne denir?
A)Nüfus sayımı B)Nüfus yoğunluğu C)Nüfus D)Nüfus dağılımı
2-Nüfus sayımının faydaları arasında aşağıdakilerden hangisi yoktur?
A)Nüfusun yaş ve cinsiyetini öğrenebiliriz
B)Nüfusun eğitim durumunu öğrenebiliriz
C)Ülkedeki okulların sayısı
D)Ülkede yaşayan insan sayısını öğrenebiliriz
3-Aşağıdakilerden hangisi nüfus dağılımını etkileyen etkenlerden biri değildir?
A)İklim özellikleri B)Yer şekilleri C)Yer altı kaynakları D)Eğitim olanakları
4-Marmara bölgesi,alanının küçük olmasına rağmen birçok yönden diğer bölgelere göre daha erken ve hızlı gelişen bir bölgedir.
Bu duruma neden olan temel etken aşağıdakilerden hangisidir?(Özel okullar 2002)
A)Yer şekillerinin elverişli olması B)Verimli ovaların geniş yer kaplaması
C)Sanayi kuruluşlarının fazla olması D)Hammadde miktarının fazla olması
5-Marmara bölgesinde nüfusun çok hızlı artmasında aşağıdakilerden hangisinin etkisi daha fazladır?(Devlet Parasız Yatılı 2003)
A)Yer şekilleri B)İklim şartları C)Ürün çeşitliliği D)Sanayi tesisleri
6-Herhangi bir yerleşim biriminin toplu yada dağınık yerleşmeler şeklinde olmasında,o yerin yer şekilleri ve su kaynaklarının durumu belirleyicidir.Arazini dağlık,tarım alanlarının küçük,suyun bol olduğu alanlarda yerleşmeler dağınık haldedir.
Yukarıdaki açıklamalar dikkate alındığında,aşağıda adı verilen illerimizden hangisinde dağınık köy yerleşmeleri diğerlerinden daha yaygındır?(Özel Okullar 2003)
A)Konya B)Amasya C)Adana D)Rize
7-İnsanlar üzerinde yaşadıkları,yurt edindikleri topraklardan kolay ayrılamazlar.Kuraklık,doğal afetler ve dış baskılar gibi güçlükler,toplumların yeni yerleşim yerleri aramalarına yol açmıştır
Parçada aşağıdakilerden hangisinin daha çok konu edindiği söylenebilir? (LGS 2000)
A)İnsanların güçlüklerle mücadelesi
B)Yerleşik yaşama nasıl geçildiği
C)Toplumsal gelişmelerin insanları nasıl değiştirdiği
D)İnsanların göç etme nedenleri
8-Bir ülkede nüfus artışına doğumların ölümlerden fazla oluşu,göçler ve sağlık hizmetlerindeki gelişmeler önemli katkıda bulunurlar.
Buna göre,Türkiye’de nüfus miktarının yıllara göre artmasında aşağıdakilerden hangisinin etkisi yoktur?(LGS 2002)
A)Yurt dışından Türkiye’ye yapılan göçlerin
B)Salgın hastalıklarla mücadelenin artmış olmasının
C)Köyden şehre yapılan göçlerin
D)Çocuk ölümlerinin azalmasının
9-Kırsal alanda doğum oranları kentlere göre fazladır.Bu nedenle kırsal alanda nüfus hızla artmaktadır.Buna karşın,tarım alanlarının artmaması,mevcut tarım alanlarının miras yoluyla paylaşılması geçimi zorlaştırmaktadır.Bunun sonucunda kırsal kesimlerden kentlere göçler yaşanmaktadır.
Parçaya göre,kırsal alandan kentlere göçlerin nedenleri arasında aşağıdakilerden hangisi gösterilemez?
A)Nüfus artış hızının fazla olması
B)Kırsal alanlarda eğitim ve sağlık hizmetlerinin yayğın olması
C)Tarım alanlarının artmaması
D)Miras yoluyla tarım alanlarının parçalanması
10-Kırsal alandan şehirlere yapılan yoğun göçler bir takım sorunları da beraberinde getirir.Bu sorunların başında şehirlerin kenarlarında plansız yapılaşmanın artması gelir.
Şehirlerin kenarlarında oluşan bu plansız yapılaşmanın sonuçları arasında aşağıdakilerden hangisi gösterilemez?
A)Alt yapı hizmetlerinde yetersizlikler görülmesi
B)Eğitim ve sağlık hizmetlerinde aksamalar olması
C)Sanayi kuruluşlarının sayısının artması
D)Doğal çevrenin bozulnası
ADEM ŞEKER/SOS.BİL.ÖĞRT

cihandemir

Çalışkan Üye
Üye
melis aslan neresi iğrenç herkesin bilmesi gereken temel bilgiler öğretmen sana demografya anlatmamış üniversite dersi değil kardeşim beğenmiyorsanız yorum yapmayın.