TUSİAD Çağdaş Yurtaş Üçlemesi(Tarih,Coğrafya,Felsefe)_kesin tavsiye.

tmac48

Üye
Üye
TÜSİAD`tan çağdaş yurttaş üçlemesi

07.05.2003
Yayınladığı coğrafya kitabı ile uzun süre tartışma yaratan TÜSİAD dün de tarih ve felsefe kitaplarını kamuoyuna tanıttı

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) iki yıl önce çıkardığı kamuoyunda büyük fırtınalar koparan Coğrafya-2001 kitabından sonra dün de Felsefe 2002'' ve Tarih 2002'' kitaplarını tanıttı. TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, Coğrafya'nın yanına yerleştirdikleri Tarih ve Felsefe kitaplarıyla çağdaş yurttaş'' adını verdikleri üçlemeyi tamamladıklarını belirterek, yayın amaçlarını şöyle açıkladı Yeni kitaplarımız da coğrafya kitabı gibi çağdaş Türkiye'nin gençlerine uygun tarih ve felsefe kitapları için düşünce alıştırması yapmak amacıyla yayınlanmıştır. Kitapların içeriği düşünülürken, mevcut tarih ve felsefe öğretiminin sınırlarının genişletilmesi düşüncesinden yola çıkılmıştır. Tarih kitabının, 2. Dünya Savaşı sonrası yakın tarihin öğretimine ayrılmış olması bu yaklaşımın bir sonucudur.

Çağdaş Yurttaş Üçlemesi'nde 2000-2002 arasındaki 3 yıllık dönemde 35 akademisyenin yaklaşık 1000 sayfa ortaöğretim kitabı ürettiğini belirten Özilhan, Milli Eğitim'in bu birikimi değerlendireceğine inandığını söyledi.

COĞRAFYA DA BASILIYOR
Coğrafya 2001 kitabına Türkiye'nin dünyadaki yerini kendilerinden farklı biçimde tasavvur eden kesimlerden tepki geldiğini hatırlatan Özilhan, buna karşılık Anadolu'daki lise coğrafya öğretmenlerinden yoğun talep üzerine kitabın Talim ve Terbiye Kurulu'nun raporunda yer alan makul eleştiriler gözönüne alarak yeniden düzenlendiğini ve 'bölgesel kalkınma' konusu eklenerek yeniden baskıya gönderildiğini bildirdi. Kitapların ücretsiz olarak dağıtılacağını söyleyen Özilhan, şöyle konuştu

Özlemimiz, seçimlerde oy hakkına sahip, Atatürk tarafından çağdaşlık yolunda ülkeyi sırtlamakla görevlendirilen Türk gençliğinin, yetişme döneminde, çağdaş dünyanın gerçeklerini doğru kavramasını sağlamaktır'' dedi.

Fransa'da okutulan kitaplardan tercüme
TÜSİAD'ın Felsefe 2002'' ve Tarih 2002'' kitaplarının ilk bölümleri Fransa'da okutulan kitaplardan tercüme edildi.

* Tarih 2002, Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Kuyaş'ın, Felsefe 2002 ise Galatasaray Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tülin Bumin'ın yayın yönetmenliğinde hazırlandı.

* Felsefe 2002'nin 1. kitabı, Nathan Yayınevi'nden Andre Verges ve Denis Huisman'ın Cours de Philosophie adlı kitabından, Türkiye'deki lise felsefe programı da gözönüne alınarak seçilmiş bölümlerin çevirisinden oluşuyor.

* Tarih 2002 ise Hachette Yayınevi'nin, Hachette Education dizisi içinde yer alan, Jean-Michel Lambin yönetimindeki lise son sınıflara yönelik Histoire-Terminales adlı kitaptan yola çıkılarak hazırlandı.

LİNK: http://www.fileserve.com/file/DNVdWzU/TUSIAD ÇAĞDAŞ YURTTAŞ ÜÇLEMESİ.rar

asisefkat-

Yeni Üye
Üye
TUSİAD Çağdaş Yurtaş Üçlemesi(Tarih,Coğrafya,Felsefe)_kesin tavsiye.

yenilemenız mumkun mu ?