Zeka Oyunları Eğitimini Nereden ve Kimden Almalıyım?

mby.ce

M Baykal YILMAZ
Moderatör
Web sitesi
www.instagram.com
Yazacaklarım arasında bu konunun daha zamanı vardı. Fakat son zamanlardaki gelen bazı sorular ve piyasada oluşan bazı mağduriyetlerden dolayı öne almak durumunda kaldık.
Zeka oyunları eğitimi 2012 yılından itibaren rağbet görmeye başlayan bir alan oldu. Ders olunca ve bu dersi vermek isteyen öğretmenler de yeterli bilgiye sahip olamayınca bu eğitimin olması kaçınılmaz hale geldi. Ilk eğitimler kendini bu alanda yetiştiren kişilerin bazı dernek vb diğer kurumlarla verdikleri eğitimler idi. O zaman kimse bu eğitimden sonra aldığı belgeyi nerede ve nasıl kullanacağını sormuyordu çünkü tek derdi gireceği derste öğrencilere faydalı olmak idi. Fakat zamanla tıpkı diğer alanlarda olduğu gibi giderek belge alayim da ilerde lazım olur mantığına döndü ve bundan dolayı katılımcı profilinin ilgisi sertifikaya arttı ama eğitim içeriğine azaldı.Hatta bir dönem universite onayli uzaktan egitimler ile sadece belge alma derdine düştü öğretmenler.
2013 yılında MEB bu alandaki eksikliği görüp merkezi olarak ilk zeka oyunları hizmetici kursunu 100 kişilik bir grupla yaptı. Her zaman olduğu gibi kursiyer seçimi yine faciaydı. Çoğu kursiyer yine klasik tatil mantığı ile eğitime gelmişti. Hizmetiçi eğitimine katılanlar benim ne demek istediğimi anlayacaktır. Ama yine de atılmış güzel bir adımdı.
Eğitimi alan bazı kursiyerler kendi bölgelerinde ciddi çalışmalar yaptılar ve çevrelerine fazlaca faydaları oldu. Ama belgeyi alip aldığı eğitimi de hızlıca unutan bir grup da oldu. 2014 yılında Mersin'de ilk eğitici eğitimi kursu açıldı.Egitim içeriği ve bazı eğitim görevlilerinin yetersizliğine rağmen yine de ilk formator eğitmenlerin yetişmesi ve belgelendirilmesi önemli idi. 100 formatör ve takip eden diğer eğitimdeki formatörler kendi bölgelerinde mahalli hizmetiçi eğitimler vererek alanda eğitimli kişi sayısını arttırdılar. Bu alanda bir gelişim sağlanacak ise mutlaka ama mutlaka formatör öğretmenlerin işin içine dahil edilmesi gerekiyor çünkü sorunları en iyi bilen onlar.
Ilk süreçler böyle gelişti.Bundan sonraki süreçte yine birçok kurum ve kuruluş MEB ONAYLI ! Egzersiz açılabilir! Kandirmacalari ile birçok ucuz eğitim açtılar. Tabi eğitimi alıp kurs ya da egzersiz açamayanlar kendilerine muhatap bulamadılar. Şimdi gelelim günümüz gerçeklerine aslında yazılacak çok şey var ama uzayıp gider.
1.ZEKÂ oyunları eğitimi şuan egzersiz modülünde olmadığından meb dahil hiç bir kurum size egzersiz açılabilir diye belge veremez. Farklı kurslar adı altında bu eğitimi verirsiniz tiyolari sağlıklı değil .
2. Özel kurs ve üniversite onaylı aldığınız kurslar size sadece bu alanda eğitim aldığınızı belgeler.Ama ülkemizde işini bilen veya nazini birilerine geçirenler Hizmet ici eğitimi dahil birçok eğitimi verdiler yönetmeliğe uygun olmasa da.
3.Ücretsiz olarak Halk eğitim merkezlerinden 44 saatlik zeka oyunları öğreticiliği kursu alabilirsiniz. Bu belge ile sizlerde daha sonra bu kursları acabilirsiniz.
4. Ücretsiz ve Ücretli olarak TAZOF (tüm zeka ve akil oyunlari federasyonu)'tan zeka oyunları öğreticiliği kursunu alabilirsiniz ,halk eğitimden alınan kurslar ile aynı etkiye sahiptir.
5.Formatörlerin açtığı mahalli hizmetiçi zeka oyunları 1 ve zeka oyunları 2 kursuna katılabilirsiniz . Formatorlugun yolu burdan geçer .
6.Bunun dışındaki transkriptinizde bu alanla ilgili dersleriniz varsa belgeye çok da gerek yok.

Kaynak:
https://www.facebook.com/zekakil/?ref=gs&fref=gs&dti=254022421442450&hc_location=group