Yeni sınav sistemi "Başarı Değerlendirme Sınavı" ve dershanelerin durumu

denizsosbil07

Üye
Üye
Değerli öğretmen arkadaşlarım;
Geçenlerde yapılan açıklama ile yeni sınav sisteminin durumu netlik kazanmış oldu. Buna göre 4. sınıftan itibaren her yıl 12. sınıf da dahil olmak üzere sınav yapılacak (Başarı Değerlendirme Sınavı) ve şimdilik liselere giriş 4-8 arası alınan bu puanlar ve okul not ortalaması ile gerçekleşecekmiş. Bu ne perhis bu ne lahana turşusu. Dershaneleri kaldırmaktan bahsediyorlar ve öğrenciler her yıl seviye sınavlarına girecek ? Bu konudaki düşüncelerinizi ve ilerisi için gerçekleşmesi ihtimal durumları merak ediyorum.
Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Saygılar

zeki doğan

Çalışkan Üye
Üye
Web sitesi
sosyalciniz.net

Her zaman söylerim, sınavsız eğitim olmaz...Sınav olmayan yerde de ciddiyet olmaz...Bugün ilköğretimin bu kadar laçkalaşmasının en büyük nedenlerinden biri de sınıfta kalmanın olmamasıdır...Sınava evet ama zorunlu eğitim olduğu sürece okullardan verim alınamaz...Bu da "okullar başarısız, öğrenciler dersane sayesinde başarılı oluyor" anlayışını yaygınlaştırıyor...Oysa dersaneye kim gidiyor, genellikle başarılı ve başarmak isteyen öğrenciler...Tabi ki başarılı olacak dersaneler...Dersanelerin kaldırılacağına da inanmıyorum...Bu sistem varolduğu sürece dersanelere ihtiyaç olacak...

tarihci_45

Aktif Üye
Üye

Sınıfta kalma yok nasolsa sınav falan kimin umurunda dingonun ahırına döndü iyice eğitim hak getire ...

Sahmaran85

Üye
Üye

Valla ben şöyle düşünüyorum; yılın sonunda 1-2 saatlik sınav yapmak yerine yıl içinde yapılan tüm branşların sınavları standart olmalı ve meb tarafından verilmeli bak bakalım öğrenciler ne hale geliyor o zamn hepsi ağzınızın içine bakar:)

akyel

Üye
Üye

Geçen gün bir gazetede okudum evet her yıl sınav olacakmış ama bu öğrencilerin okul seçimini etkilemeyecekmiş.Acaba kazanımlar öğrencilere ne kadar öğrtilebiliyormuş onu ölçmek içinmiş.