Temel Haklarımız ve Özgürlküklerimiz

Performans

Çalışkan Üye
Üye
TEMEL HAKLARIMIZ TEMEL HAK VE HÜRRİYETLER
* Demokraside hürriyet temeldir.
* Fertler, hak ve hürriyetlere sahip olarak toplumda kişilik kazanırlar.
* İnsanlar hak ve hürriyetlere doğuştan itibaren sahiptirler.
* Devlet, hürriyetleri ortadan kaldıramaz ancak kanunla düzenler. Bazı durumlarda da sınırlayabilir.
* Fertlerin hak ve hürriyetleri yanında toplu halde yaşamanın gerektirdiği birtakım görev ve sorumlulukları da vardır.

İNSAN HAKLARI
insan hakları; Dünya'nın her yerinde insanların yalnızca insan olmalarından kaynaklanan, insanlık onuru gereği olduğu hakları ifade eder. (Yasama, özgürlük, düşünce, inanç, çalışma, eğitim vb. gibi)
* İnsan haklarının evrenselliği: Tüm dünyaca doğru olarak kabul edilir. Dünyanın her yeri için geçerlidir.
* İnsan haklarının değişmezliği: Niteliği her yerde ve her zaman aynı kalır.
* İnsan haklarının eskimezliği: Zamanla yok olmaması anlamına gelir.
* İnsan haklarının üstünlüğü: Dünya'da en üstün canlının insan olduğunu kabul eder.

DEMOKRASİDE KAMUOYU VE BASININ ÖNEMİ
Kamuoyu
* Kamuoyu, toplumu ilgilendiren herhangi bir sorun üzerinde halkın benimsediği genel düşünce, ortak kanaattir.

Kamuoyunu Oluşturan Etkenler
* Kamuoyunun oluşturulması için bir meselenin olması gerekir. Kitap, dergi, gazete basılı araçlar, radyo ve televizyon halkın çeşitli konular hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar.
* Yapılan yollar, geliştirilen motorlu araçlar ulaşımı kolaylaştırmıştır. Bu sayede herhangi bir yerde olan olaylar süratle bir başka yere ulaşmaktadır.
* Sinema ve tiyatro da kamuoyu oluşturmada önemli bir etkendir.

Kamuoyunun Toplumdaki Yeri ve Önemi
* Kamuoyunun toplumdaki önemi ve yeri son derece büyüktür.
* Bazı fikirler basının ve haberleşme araçlarının etkisi ile kısa zamanda kampanyaya dönüşebilir.
* Devletin kendi imkanları ile yetişemediği durumlarda ortaya atılan bir fikir "kendi okulunu kendin yap" gibi çabucak kamuoyu oluşturabilir.

Basın ve Yayının Önemi
* Basın: gazete, dergi gibi belirli zamanda yayımlanan, yazılı ve basılı araçların tümüdür.
* Basın yurtta ve dünyada olan tüm olayları anında bize ulaştırır. Görülen aksaklıkları ortaya çıkartır. Bunun sonucunda da bu aksaklıklar giderilmeye çalışılır.
* Basın, haberciliğin yanında eğitim ve öğretim alanında da etkilidir. Basın olmadan herhangi bir olayın halka duyurulması mümkün değildir. Halk herhangi bir konuda yeterince bilgilendirilmezse kamuoyu da oluşamaz.

Kamuoyu ve Basın İlişkisi
* Kamuoyu ile basın arasında sıkı bir ilişki vardır. Basın, kamuoyu oluşturmada çok önemli bir etkiye sahiptir.
* Basının, kamuoyunu doğru olarak oluşturabilmesi için haberleri aslına uygun olarak vermesi gerekir. Bunu yapmazsa halk yanılabilir.

Eğitim ve Demokrasi İlişkisi
* Eğitim öğrencilere, demokrasiyi yaşayarak öğrenmeleri için ortam hazırlar.
* Ayrıca eğitim öğrencilere, başkalarının haklarına saygılı olabilme ve hoşgörülü davranabilme alışkanlığı kazandırmayı amaçlar. Demokrasinin değerini bilmelerini hedefler.