Sosyal Bilgilerde Süre

sosyalyazar

Yeni Üye
Üye
sosyal bilgiler dersinde tüm öğretmenlerin ortak kanaati sürenin yetersizliğidir. hAftalık ders saati üç saattir.
Ders saatinin artırılması ise mevcut haftalık ders saati durumuna göre düzeltilemeyecek şekilde durmaktadır. düzeltilecek bile olsa bir seçmeli dersin saatinin alınması ya da mevcut derslerden birisinin saatinin azaltılması ile mümkün olacaktır. Ancak bu durumda diğer dersler açısından olumsuz sonuçlara yol açacaktır. bu nedenle mevcut ders saatleri içerisinde sosyal bilgilerin yeni programının okutulması gerekmektedir. Benim burada üzerinde durmak istediğim konu ders saatleri acaba yeterli mi? biz öğretmenler olarak süreyi yetiştirememektemiyiz?

Program mı yoğun? Bu durumda programda hangi açılardan bir revize gerekebilir?

Ders kitabı mı yoğun? Ders ve çalışma kitabı yoğun olduğu için süre yetmiyor mu? Yazarlar ayrıntıya çok mu inmişler de süre yetişmiyor? bu durumun sorumlusu sizce yazarlar mı yoksa ders araç gereci materyalini öğretmenler eksiksiz işlemek istedikleri için mi süre yetişmiyor?
Sürenin yetişmemesinde öğretmenler kazanımları baz almıyorlarda ders kitabına mı yoğunlaşıyorlar?
Yapılandırıcı yaklaşım tam anlaşılamadığı için mi süre yetmiyor?
Arkadaşlar bu soruları sizler de ekleme yapıp cevap arayabilirsiniz.

özgürbaran-27

Yeni Üye
Üye
Sizinle aynı fikirdeyim. Müfredat aşırı yoğun ders saati yetmemekte.meb in byna bir çözüm bulması gerek. etkinlikleri yapsan konu yetişmiyo.konuyu anlatsan etkinliklere vakit kalmıyo ne yapmak lazım doğrusu şaşırmış durumdayım. Son üniteyi ders dışında ancak anlatabildim...birde ders notu vererek telafi etmeye çalıştım ama bu kadar sıkıntıya ne gerek vardı ki..