SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENİ OLARAK ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE KLÜPLERİNİ KURALIM

boran20

Üye
Üye

ALAKASIZ KLÜPLER YERİNE DERSİMİZE YARDIMCI VE ÜLKEMİZİN GELECEĞİ OLAN GENÇLERİ DAHA İYİ YETİŞTİRMEK İÇİN

ÖZELLİKLE BİZ SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENLERİ NE DÜŞEN GÖREV:

TÜM BELGELER DE YARDIMCI OLUNACAKTIR:

AYBEY İLKÖĞRETİM OKULU ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE KULÜBÜ
2012-2013 ÇALIŞMA PROGRAMIDIR.

EKİM
.Öğrenci seçimi yapıldı.
.Genel kurul düzenlendi ve yönetim oluşturuldu.
.29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında okulun etkinliklerine yardım edildi.
KASIM
.Okul panosu alındı ve hazırlandı.
,10 Kasım Atatürkü anma günü düzenlendi ve görev alındı.
.Okulumuz öğretmen ve öğrencilerine rozet dağıtıldı.
.Anmada kullanılmak üzere 2,5 metrelik Atatürk pankartı ve el de taşınmalık posterler hazırlandı, tören boyunca kullanıldı.
ARALIK
.Devrim Şehidi Kubilay’ın anması yapıldı.
.10 Aralıkta sabahçı üyelerimizle tanışma toplantısı yapıldı.
OCAK
.Kulüp adına okulumuzdan bir oda alındı ve düzenlendi.
.Okul panosundaki yazılar güncellendi.
MART
.Kazım Karabekir’in kızı okulumuza seminer vermeye geldi.(4mart)
.Mali destek bulunursa öğrencilere nutuk dağıtalacak.
.18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünde kulüp öğrencileri konser verecek.
.Atatürk ilkelerinden biri üzerine söyleşi yapılacak.
.İstiklal Marşı’nın kabulü hatırlanacak ve pano buna göre güncellenecek.
.Kemalizm üzerine slayt ardından sohbet edilecek.
.Çeşitli kanunların yıl dönümü gereğince pano düzenlenicek.
.Bursa nutku kaliteli kağıda basılıp okulun çeşitli yerlerine asılacak.
NİSAN
.Ağaç dikme etkinliği düzenlenicek.
.Ulusal egemenlik çocuk bayramı etkinlikler yapılacak.
.Baharın gelişi kutlanacak.
.Üyelere film izletilecek.
. 2.İnönü zaferi anılacak.
.Kanunların kabulü anılacak, pano düzenlenecek.
.Ankara veya Çanakkale’ye gezi düzenlenecek.
MAYIS
.19 Mayıs Gençlik ve Spor bayramı kutlanacak.
.İlçe sınırlarımızda yapılan yürüyüşlere katılınacak.
.Panel düzenlenicek,okulumuzda konser verilecek.
.Dolmabahçe Saray’ına gezi planlanacak.
.Sportif faaliyetler yapılacak.Turnuvalar gibi.
.Huzur evine ziyaret yapılacak.
HAZİRAN
.Sınava girecek arkadaşlarımız için konser v.b etkinlikler planlanması.
.Atatürk milliyetçiliği konulu söyleşi yapılacak.
.Belirlenen bir günde piknik düzenlenecek.
.Sanatsal faaliyetlere katılım sağlanacak.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
UŞAK AYBEY İLKÖĞRETİM OKULU 2012–2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI
ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE KULÜBÜ İÇ TÜZÜĞÜ

Kulubün Adı

1) KULÜBÜN ADI ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE KULÜBÜDÜR. KISA ADI "ADK"DIR.

Amaçları

2) Atatürkçü Düşünce Kulübü; Türkiye'nin kurulmasına önderlik eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ilke ve devrimlerine bağlı bir gençlik yaratabilmek ve bu çalışmaları kişilik ve fikirsel gelişimin doruğa ulaştığı orta öğretim süresince yürütmeyi kendine görev bilir.Bunun için okulumuzda;
a) Atatürkçü düşünceyi anlamak, yorumlamak, tanıtmak
b) Konferans, panel ve söyleşilerle öğrencilerde bilinci arttırmak
c) Çalışmalar doğrultusunda dergi, gazete, duvar panosu gibi yayın etkinliklerinde bulunmak
d) Araştırma konuları seçerek kulüp içi çalışma birimleri oluşturmak. Araştırma sonuçlarını etkinliklerde kullanmak.
e) Yardım kampanyalarıyla dayanışmayı arttırıp bencilliği ve bireyciliği yenmek
f) Okul kütüphanesini genişletmek, geliştirmek, Atatürk ile ilgili aydınlatıcı eserlerle zenginleştirmek. Kitap değişimi yaparak deneyden gelen bilgi birikimini diğer üyelerle paylaşmak temel amaçlarıdır

Yönetimi

3) Yönetimi rehber öğretmenler tarafından seçilen 7 kişilik bir yönetim kurulu sağlar. Başkan,Başkan Yardımcılığı,Yazmanlık,Say​manlık ve 3 yönetim kurulu üyesinden oluşan bu kurul kulübün etkinlik alanıyla ilgili kulübün öncülüğünü de yapar.
4) Yapılacak etkinliklerde mali sorunlar yaşanması halinde yönetim kurulundaki Üyeler arasından seçilmiş bir kişi,kulübün saymanlığı görevini yapar.
5) Başkan , başkan yardımcısı, yazman ve 4 yönetim kurulu üyesi gündemi görüşüp karara bağlar.
6) ADK içerisinde gerekli gördüğü kurulları oluşturabilir.
7) Okul yönetiminin bilgisi dahilinde tüzük değişikliği yapabilir.
8 ) Diğer okullardaki Atatürkçü Düşünce Kulüpleriyle birlikte yapılacak çalışmalara katılabilir.Bu kararı kulübün rehber öğretmenleri ve kulübün yönetim kurulu alacaktır.
9) Okul içerisindeki diğer kulüplerle ortak çalışmalar yapılabilir.
10) Görüşlerini duyurmak ve benimsetmeye yönelik her türlü bilimsel toplantı, sanat ve kültür etkinlikleri, yarışmalar düzenler. Bu çalışmalarını, başka kuruluşlar ve uzman kişilerle birlikte ortak etkinlikler biçiminde de sürdürebilir. Bu doğrultuda,bilim ve eğitim kurumları ve uygun kişi ve kuruluşlarla ilişki kurar, dayanışarak çalışmalar gerçekleştirir.
11) Amacı doğrultusunda çalışan öbür dernek, vakıf ve benzeri demokratik kitle kuruluşları ile ortak platformlar oluşturabilir
12) Taşınır ve taşınmaz mallar edinebilir.

Üyelik İşlemleri
13) Kulübe üye olmak isteyenler, oluşturduğumuz üyelik belgesini doldurarak ADK yönetimine başvururlar. ADK yönetim kurulu, bu istekleri ilk toplantısında karara bağlar, onaylanan üyelikleri rehber öğretmenine ya da öğretmenlerine bildirir. Geri çevrilen başvurular, yazılı olarak gerekçesiyle birlikte başvuranlara bildirilir.
14) Her üye, yazılı başvuruda bulunmak koşuluyla üyelikten ayrılma hakkına sahiptir. Bu isteğini, ADK yönetime bildirmesi yeterlidir
15) Kulübün amaçlarına aykırı söz ve davranışlarda bulunanlar; üyelikle bağdaşmayan eylemleri saptananlar; Atatürk ilke ve inkılaplarına ters düşen harekette bulunanlar; tüzüğe aykırı davranışlarıyla kulüp üyeliğinde kalması sakıncalı görülenler;ADK çalışmalarını aksatanlar; ADK üyelerine, organlarında çalışanlara ve görevlilere karşı söz, yazı ve eylemlerle olumsuz çabalarda bulunanlar haklarında gerekli işlemler uygulanarak geçici ya da kesin olarak klüp üyeliğinden çıkarılırlar.

Toplantı Düzeni
16) ADK toplantısı; rehberlik öğretmeni veya öğretmenlerinin izniyle başkan veya yardımcısı tarafından düzenlenir.
17) Önce gündem görüşülüp oylanır. Ancak, toplantıda hazır bulunanların en az onda biri tarafından görüşülmesi istenen konuların gündeme alınması zorunludur.

Toplantılarında Karar alma ve Yeter Sayısı
18) ADK toplantılarında her üyenin sadece bir oy hakkı vardır. Üye, oyunu ancak kendisi kullanabilir.
19) ADK toplantılarında alınan kararlar, katılanların salt çoğunluğuyla alınır.Tüzük değişikliğinde ise 3/4 çoğunluk aranır.

Başkanın görev ve yetkileri
20) Aybey İlköğretim Okulu Atatürkçü Düşünce Kulübünü temsil eder,
21) Toplantılarını yönetir.
22) Giden her türlü yazıyı imzalar veya bu konuda genel yazmana yetki verir.
23) Başkanın olmadığı durumlarda onun görevlerini Başkan Yardımcısı yerine getirir.
24) Başkanlık boşaldığında bu göreve ADK YÖNETİM KURULU belirlenen başkan yardımcılarından biri vekâlet eder. Başkanlığın boşaldığı tarihten başlayarak iki hafta içinde Yönetim Kurulu kendi içinde yeni başkan seçer
Başkan Yardımcısının Görev ve Yetkileri
25) Başkanın kendisine verdiği görevleri yapar. ADK Yönetim Kurulu kararlarını uygular.
26) ADK Yönetim Kurulu toplantısı gündemlerini hazırlar, toplantı tutanaklarını tutar ve saklar.
27) Kulüpteki tüm yazışmaları izler, gelen-giden belgeleri dosyalayıp korur, yetki verildiğinde başkan adına imzalar
28) Başkan Yardımcılığının boşaldığı tarihten başlayarak iki hafta içinde ADK Yönetim Kurulu kendi içinde yeni başkan yardımcısını seçer.

Kulubün Tutacağı Defter ve Dosyalar

29)TOPLANTI KARAR DEFTERİ VE EVRAK DOSYASI. (SOSYAL KULÜPLER YÖNETMELİĞİ, YILLIK ÇALIŞMA PLANI, KULÜP ÖĞRENCİ LİSTESİ, İÇ TÜZÜK)

KULÜP YÖNETİM KURULUNUN SORUMLU OLDUĞU KİŞİLER VE KURULUŞLAR.

30) KULÜBÜN YÖNETİM KURULU

A) OKUL MÜDÜRÜNE.
B) GÖREVLİ OKUL MÜDÜR YARDIMCISINA.
C) KULÜP DANIŞMANI OLAN ÖĞRETMENLERE,
D) DANIŞMAN ÖĞRETMENLER KURULUNA.
E) KULÜP GENEL KURULUNA, KARŞI SORUMLUDUR

SON HÜKÜMLER

31)BU İÇ YÖNETMELİK AYBEY İLKÖĞRETİM OKULU ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE KULÜBÜ ÇALIŞMALARINI KAPSAR.

32)BU YÖNETMELİĞİ OKUL MÜDÜRÜ YÜRÜTÜR

ozkanderya22

Çalışkan Üye
Üye
Web sitesi
kesansatranc.com

güzel bir düşünce hocam.. ben satranç kulübünü kurdum bu sene yine.. ama bi dahaki sene Atatürkçü Düşünce Kulübü kuracağım.

ayla

Üye
Üye

çalıştığım okulda geçen yıl Atatürkçü Düşünce Kulübü kurulmuştu.matematik öğretmeni danışman öğretmendi.Özellikle Öğretmenler Gününde kulüp olarak tek tek bütün öğretmenlere kartpostal hazırlayıp zarf içinde hediye ettiler.kartpostalda Atatürk'ün resmi ve öğretmenlerle ilgili söylediği söz ve öğretmenin fotoğrafı vardı.çok beğenmiştim.

tuncay59

İSTANBUL/ Beykoz
Üye

Evet.. Atatürk'ü unutturmaya çalışılıyorlar.Bu çalışmalar çok önemli.Duyarlı arkadaşları tebrik ediyorum...

hercai83

Üye
Üye

çok güzel düşünmüşsünüz.bende bu kulübü kuracağım.öğrencilere daha çok faydalı olcağını düşünüyorum