www.devo.com.tr adresinde öğretmenler gününe özel eğitim materyallerinde çeşitli indirimler vardır.

Merhaba Ziyaretçi

testkutusu

Sınırlar Genişliyor

'Müfredat' forumunda özalp tarafından 6 Ocak 2008 tarihinde açılan konu

1. özalp

özalp Yeni Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Arkadaşlar Sınırlar Genişliyor konusunda Yükselme Dönemi olaylarının hepsini anlatıyor musunuz? Bu dönemdeki savaşlar ve dönemlerin padişahının olayları da anlatılması gerekiyor mu?

2. yavuzselim

yavuzselim Yeni Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    ben sadece kılavuz kitapta olanları anlatıyorum yoksa hepsini anlattığımız zaman müfredat yetişmeyecek ve çünkü 6 ders saatinde tüm yükselme dönemi anlatılmaz şimdiye kadar öğrencilere kitap dışındaki bilgileri de vermeye çalışıyordum fakat olmuyor ve geçen hafta pilot okullarda yapılan SBS sınav sorularını gördükten sonra kitap dışına çıkmamaya karar verdim

3. özalp

özalp Yeni Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Ben de kuruluş dönemine kadar kitap dışlına çok çıktım; dediğiniz gibi Yükselme Dönemi'n,n 6 saatte bitmesine imkan yok. Yarın Denizlerdeki Geliişmeler kısmına geçicem; ama bu konuyu sadece kitaptaki şekliyle işlemeyi düşünüyorum. Umarım çocukları eksik bırakmış olmayız hocam.

4. ardalý

ardalý Yeni Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Evet haklısınız,kitaptaki konular az da olsa dışına çıktığımızda çok geride kalıyoruz.Denizlerdeki ilerlemelerdeyiz şu anda inşaallah konulşarı yetiştiririz.

5. aysanli

aysanli Aktif Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Haklısını ama çocuk Osmanlı devletini bütün olarak kavrayamayacak.
    Kanuni ve Denizler anlatıldı oradan yıkılmaya mı geçeceğiz ben çok kararsızım konuların anlatımında.Bu konuyu çözmüş olan arkadaşlarımızdan yardım istiyorum.
    teşekkürler

6. sencerberke

sencerberke Misafir Ziyaretçi

Arkadaşlar benim de ısrarla üzerinde durduğum bir nokta bu.

Maalesef birçok arkadışımız sanki tüm Osmanlı Tarihi anlatılıyormuş gibi yada sanki geçmiş yılların müfredatı varmış gibi konuları geniş tutuyor. Bu hem gereksiz hem de yanlış. Son yapılan SBS örnek sınavı da gösterdi ki MEB aynen ısrarla vurguladığı gibi %100 müfredat uyumlu sorular soracak. Yeni müfredatın özelliği zaten konular arasında bütünlük olmaması. Bunun da sebebi ezbere dayalı sistemi ortadan kaldırmak. Dolayısı ile amaç Osmanlı tarihini öğretmek değil amaç Osmanlı Tarihine ait bir takım noktaların kavranmasını sağlamak ve anahatları ile bir Osmanlı resmini çocuğun zihninde canlandırmak.

Bence ister okulda çalışalım ister SBS hazırlık alanında çalışalım temel noktamız müfredat olmalı. Müfredat ile ilgisi olmayan bilgilerin öğrencilere verilmesinin yanlış olduğunu düşünüyorum.

7. hasan7575

hasan7575 Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    kazanımlara bakın ne işleyeceğiniz belli okadar boşa bilgi vermeyin

8. nadir hoca

nadir hoca Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    SBS sorularına baktığımızda müfredat dışına çıkılmadığı görülüyor..onun için ders kitabına uymanın sorun yaratmaycağını düşünüyorum.yalnızca kurslrda ya da dershanede yapılan sınavlrda değişik sorular gelebiliyor. öğrenciler belki o zaman zorlanabilir

9. erkanisanmaz

erkanisanmaz Site Yöneticisi Site Yetkilisi Admin

Alınan Beğeniler:
    937
    Ödül Puanları:
    113
    Sınırlar Genişliyor

Bende iki gündür bu konu ile sunu hazırlamak için düşünüyordum. Bir türlü işin içinden çıkamadım. Klavuz kitapta yardımcı olarak gösterilen bilgilere girmeye çalışsan 6 saatte sınırlar genişliyor kısmı bitmez. Kitaptaki harita üzerinden işlesek 20 dakika da biter.

Son düzenleme: 30 Eylül 2016
  10. violetsoul

violetsoul Aktif Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Haklısınız Erkan hocam en mantıklısı o

11. yakubu82

yakubu82 FİKİRLER ASLA ÖLMEZZ Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Hocam ben müfredatın dışına çıkmıyorum. kitaptaki bilgiler yeterli. bazı yerlerde ben küçük eklemeler yapıyorum. sbs de kiatabın dışında soru sorulmuyor zaten. o yüzden fazla bilgi vermenin bir anlamı yok bana göre.

12. sceptic

sceptic Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Sayın hocalarım ben de şunu sormak istiyorum. Kitaba göre gidiyoruz gerekli konulara vurgu yapıyoruz bu iyi. Bir de kılavuzda alt kısımda ek bilgiler verilmiş. Bunları da öğrenciye verebilirsiniz diye. Fakat o bilgiler dönem dönem ve de kronolojik. mesela II.Murat, Yıldırım Bayezit döneminde şu olaylar oldu şeklinde. Siz acaba ayrıyeten bu bilgileri veriyor musunuz yoksa konunun içerisine katıp öyle mi anlatıyorsunuz? şahsen ben konu içinde veremedim. Olmadı. Yazdırdım çocuklara.
    siz bu sorunu nasıl çözdünüz? cevaplarsanız sevinirim..
    saygılar..

13. þevval98

þevval98 Yeni Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    bnde öğrtmnm bnde ktba uygn gdiorm fakat brz dşna çklması grkior

14. orhanbye

orhanbye Yeni Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    0