Öğrenci Merkezli Eğitim Uygulaması İçin Öğretmenin Nitelikleri

sosyalci

Çalışkan Üye
Üye
ÖĞRENCİ MERKEZLİ EĞİTİM UYGULAMASI İÇİN ÖĞRETMENİN NİTELİKLERİ
Yeni program öğrenci merkezli,öğrenci öğrenciden öğrenir, öğrenmeyi öğrenme kavramlarını öngörmektedir.Eğitim ve öğretimi planlayan ve uygulayan öğretmenden beklenen davranışları sıralayabiliriz.
1-Eğitim örgütünde çalışanlar arası karşılıklı güven ve sağlıklı iletişime açık olmalıdır.
2-Sürekli gelişen ve değişen eğitim programlarını izlemeli kendini geliştirmelidir.
3-Etkili öğretmenlik modeli esaslarına sahip olmalıdır.
4-Öğrencileri ile sağlıklı ve olumlu ilişkiler geliştirmelidir.
5-Olumlu okul ve sınıf kültürü, örgüt içinde sıcak bir iklim oluşturulmasında gereken katkıyı sağlamalıdır.
6-Öğrencilerin öğrenmeleri konusunda sorumluluk bilincinde olmalıdır.
7-Her öğrenci öğrenir ilkesini ön planda tutmalıdır.
8-Tüm öğrencilerin fiziksel ve düşünsel gelişimlerini izlemeli,okulda mutlu olmalarına yönelik sosyal ilişkileri tesis etmelidir.
9-Programın öngördüğü eğitim hedeflerini yakalamak için, tüm öğrencileri etkinliklere katılımını sağlamalıdır.
10-Öğrencilerin günlük,proje,performans ödevlerini iyi değerlendirmeli,öğrencileri olumlu şekilde geliştirmek için geri bildirimler ve motivasyon verilmelidir.
11-Öğrencilerin öğrenme sürecinde öğrenmeden zevk almaları sağlamalıdır.
12-Öğrencilerin öğrenme profilleri farklı olacağı için,öğrenme süreçlerini çok iyi ayarlamalıdır.
13-Öğrencilerine eşit davranmalı,saygı ve sevgi içinde olmalıdır.
14-Okul ve sınıf kurallarını öğrencileri ile birlikte belirlemelidir.
15-Yaşamın gerçeklerini yaşanılanları sınıfa taşımalıdır.
16-Alanı ile ilgili gelişmeleri izlemeli,eğitimsel ve öğretimsel yayınları okumalıdır.
17-Öğrencilerin performanslarını gözlem formları ile değerlendirmelidir.
18-Öğrencilerde gözlenen olumsuz hareketleri,onları incitmeden şiddet uygulamadan rehberlik yapmalıdır.
19-Öğrenci velileri ile çok iyi ilişkiler kurabilmelidir.
20.Sınıfta öğrencilerin kendilerini ifade etmeleri için daha fazla süre vermelidir.
21-Her bilgiyi değil öğrencinin yaşantısında kullanacak bilgileri derinlemesine vermelidir.
22-Okul içinde ve dışında düzenlenen eğitim seminerlerine mutlak katılmalıdır.
23-Eleştirel düşünmeyi,bireysel öğrenmeyi,bilgiye ulaşmanın yöntemlerini,kubaşık öğrenme etkili öğrenme yöntemlerini uygulama konusunda öğrencileri ile öğrenme ortaklığı oluşturmalıdır.Onları öğrenme konusunda yüreklendirmelidir.
24-Öğretmenlik mesleği, uzmanlık bir meslek olduğunu unutmamalıdır.
25-Paylaşımcı,yardımcı ve fedakar olmalıdır.
26-Bilgisayar kullanmayı öğrenmeli ve geliştirmelidir.
27-Görevini severek yapmalıdır.
28-Kurumsal kültür ve iklimine uygun davranışlar geliştirmelidir.

serdar18

Çalışkan Üye
Üye
Öğrenci Merkezli Eğitim Uygulaması İçin Öğretmenin Nitelikleri

:-[ :-X