Millî Mücadele sırasında Rusya’nın TBMM Hükümetine yardım etmesinin nedenleri

zgn53

dalgınım ve yalnızım
Üye
Millî Mücadele sırasında Rusya’nın TBMM Hükümetine yardım etmesinin nedenleri neler olabilir?

CEVAP: Rusya, bilindiği gibi I.Dünya Savaşı'nda İtilâf Devletleri ile aynı saftaydı.Ancak, 1917 yılında ülkede çıkan ihtilâl Rusya'nın savaştan çekilmesine yol açmıştı.Çarlık rejimi yıkıldı.Milli Mücadele Dönemi'nde Türkiye ile Sovyet Rusya karşılıklı dostluk ve dayanışmayı esâs alan karşılıklı iyi ilişkiler kurmuşlardır ve aralarındaki işbirliği uzun süre devam etmiştir.

İki ülkenin yakınlaşması için ikisininde farklı farklı nedenleri vardır.

Sovyet Rusya'nın, TBMM Hükümeti'ne yakınlaşmasına neden olan etkenler:

1-) İhtilâl sonucunda Rusya'da kurulan yeni yönetime Batılı devletler cephe aldılar.Böylece I.Dünya Savaşı'nda dost ve müttefik olan devletler karşı karşıya geldiler.
2-) Sovyet Rusya, kendisine düşmanca tavır sergileyen bu devletlerin, Anadolu'yu ele geçirmeye başlamasını endişe ile karşıladı.Çünkü Anadolu'nun işgal edilmesi, kendi güney sınırlarını da tehlikeye sokuyordu.( Ayrıca Boğazların Rusya için ne kadar önemli olduğu unutulmamalı!!! ) Bu nedenle Rusya, Milli Mücadele'ye ilgi göstermiştir.
3-) Rusya, Türkiye'ye yardım etmek suretiyle doğudaki Türk-İslam dünyasını kendi nufüsları altına almayı da amaçlamıştır