MEB'den Veliler Karne Sürprizi

erkanisanmaz

Site Yöneticisi
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.sosyalbilgiler.biz
23 Ocak Cuma günü 16,5 milyon öğrenci karne sevinci yaşayacak. Ancak MEB geçen sene lise öğrencilerine yaptığı sürprizi bu sene de ortaokul öğrencilerine yapacak.

231220141239390925531_2.jpg

Liselerde olduğu gibi ortaokullarda da not dönemi sona erdi. Önceki yıllarda 5'lik
not sistemine göre basılan karneler artık 100 puan üzerinden değerlendirilecek. Öğrencinin
almış olduğu bütün puanların aritmetik ortalamasının yansıdığı yeni karnelerin velilerde de
şaşkınlık uyandırması bekleniyor.

Sınıf geçme sistemi de değişti. Geçen sene sadece bir dönem 2 ve üzeri not alan bir
öğrenci o dersten başarılı sayılırken, bu eğitim - öğretim yılından itibaren öğrencilerin bir
dersten başarılı olabilmeleri için her iki dönem puan toplamının en az 90 olması gerekiyor.
Geçtiğimiz yıllarda iki dönem puan toplamının 45 bile olması yeterken, bu seneden itibaren
artık bu rakam ikiye katlandı. Bu da ortaokullarda sınıf geçmenin zorlaştığı anlamına
gelebilir. Çünkü bir dersten başarılı olunabilmesi için geçtiğimiz senelerde sadece bir dönem
notunun iki olması yeterliyken artık bu koşul daha ağırlaştırıldı. Yeni karne sisteminin tüm
eğitim - öğretim boyunca öğrencileri canlı tutacağını düşünen eğitimciler, yeni sistemle
birlikte öğrenci başarısının daha net ve takibinin daha kolay olacağı düşüncesindeler.
Doğrusu Bu, Notlar Şişirilebiliyordu!

Eğitimcilerden olumlu tepkiler alan yeni sistem öğretmenlerin öğrenci puanlarını
şişirmelerinin de önüne geçecek. Bu durumu şöyle açıklayabiliriz: Bir öğrencinin puan
ortalamasının 68 olması durumunda karne notu 3 olarak yansıyacakken, puan ortalamasının
69,50 olması durumunda da öğrenci notu karneye bu kez 4 olarak yansıyordu ve ders
öğretmeni duruma müdahale ediyor öğrenci puanlarını şişirebiliyordu. Bu yüzden de hiçbir
öğrencinin ders ortalaması 44, 54, 69 ve 84 olmuyordu. Yeni sistemle birlikte bu haksızlığın
da önüne geçilmiş olacak.

Ders ve Öğrenci Başarısı Daha Net Takip Edilebilecek!
Yukarıda bahsettiğim puanların şişirilmesinden dolayı ders ve öğrenci başarıları
karne ve istatistiklere net olarak yansımayabiliyordu. Yeni sistem öğrencileri daha fazla
motive edecek, öğrenci başarıları şimdi karnelere daha net bir şekilde yansıyacak. 85 puan
ortalamasıyla I. dönem karnesine 5 yazdıran bir öğrencinin ikinci dönemki hedefi geçtiğimiz
senelerde yine 85 düşürmekken, bu eğitim - öğretim yılından itibaren öğrencinin hedefi 100'e
çıkarmak olacak.

Geçtiğimiz senelerde 85 ve 100 puan arasındaki 15 puanlık fark karnelere
yansımazken, bu sene bu 15 puanlık fark net olarak görülebilecek, kazanan sadece başarılı
öğrenciler değil, bence esas kazanan eğitim sistemimiz oldu, olumlu bir değişiklik. Herkese
hayırlı olsun!