İlköğretim okulları Eylül dönemi hazırlık programı raporu - Acil YaRdIm _

f@tih

Yeni Üye
Üye
T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
İlköğretim Genel Müdürlüğü

Sayı: B.08.0.İGM.008.04.02531/1392
Konu: Mesleki çalışmalar

23 Ağu 2007

... VALİLİĞİNE
(İl Milli Eğitim Müdürlüğü)

İlgi: İlköğretim Kurumları Yönetmeliği

2007 - 2008 eğitim öğretim yılında 03-14 Eylül tarihleri arasında ilgi Yönetmeliğin 98. maddesi gereği mesleki çalışmalarda uygulanacak program yazımız ekinde gönderilmiştir. Tüm öğretmenler söz konusu çalışmalara görev yerlerinde katılacaklardır.

Mesleki çalışmaların etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi için Valiliklerce gerekli tedbirlerin alınması ve il raporlarının 01.10.2007 tarihinde Bakanlığımızda olacak şekilde gönderilmesini rica ederim.

İbrahim Er
Bakan a.
Genel Müdür

-----------------------------------------

İLKÖĞRETİM OKULLARI

2007-2008 EĞİTİM/ÖĞRETİM YILI EYLÜL DÖNEMİ HAZIRLIK PROGRAMI

MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNCE YAPILACAK ÇALIŞMALAR

l. HAFTA

3-7 EYLÜL GÜNLERİ

İllerin Eğitim Bölgesi çerçevesini dikkate alarak, Program Formatörleri, İlköğretim Müfettişleri ve OYGEP Formatörlerinden yararlanarak her okuldan tüm derslerin zümre başkanlarının katılımı ile öğretim programının uygulamasının değerlendirilmesi ve 2007-2008 eğitim- öğretim yılında, yenilenen öğretim programının etkin bir şekilde uygulanabilmesi için yapılması gerekenler ele alınacaktır.

İl/ilçe zümre çalışmaları şeklinde yapılacak faaliyetlerin amacına ulaşabilmesi için Millî Eğitim Müdürlüklerinin her ders için gerekli toplantı salonlarını, eğitimi verecek kişileri önceden ayarlayarak duyuruların okullara zamanında yapılması son derece önem arz etmektedir.

6-7 Eylül 2007 tarihlerinde Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir, Adana, Eskişehir, Trabzon, Denizli, Hatay, Kocaeli illerinde ve Şanlıurfa/Birecik ilçesinde 1. sınıfa kayıt yaptıran öğrencilerin sınıf öğretmenlerine yaratıcı drama eğitimi verilecektir. Çağdaş Drama Derneği iş birliği ile yapılacak çalışmalar için uygun salonların bulunması, ilgili öğretmenlerin bu faaliyetlere katılımının sağlanması, programın gerçekleştirilmesi ve etkili bir şekilde sürdürülmesinden Millî Eğitim Müdürlükleri sorumlu olacaktır.

ll. HAFTA

10-14 EYLÜL GÜNLERİ

Okullardan gelen zümre raporları, “iyi örnekler”in oluşacağı bir anlayışla, ele alınıp yenilenen ilköğretim programlarının sağlıklı bir şekilde geliştirilmesi ve uygulanabilmesi için il raporuna dönüştürülecektir. İlköğretim müfettişleri il raporlarının hazırlanmasında katkı sağlayacaktır. Rapor ilin web sitesinde yayımlanarak bir örneği elektronik ortamda İlköğretim Genel Müdürlüğüne gönderilecektir. ([email protected])

16. 08. 2007 tarihli ve 13664 sayılı yazımız gereği, tüm ilköğretim okullarında bir hafta süre ile 1. sınıfa yeni kayıt yaptıran öğrencilerin, öğretmenleri rehberliğinde okul ortamına alışmaları, çevrelerini tanımaları, arkadaşları ile yakın ilişkiler kurmaları ve güvenli bir çevrede olduklarını hissetmeleri amacıyla çalışmalar yapılacaktır.

OKUL MÜDÜRLÜKLERİNCE YAPILACAK ÇALIŞMALAR

l. HAFTA

3-4 EYLÜL GÜNLERİ

a) Zümre başkanları il/ilçe millî eğitim müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantılara katılırken diğer öğretmenler geçen öğretim yılının değerlendirmesini yapacaklardır.

b) Öğretmenler, yenilenen öğretim programlarının uygulanması, karşılaşılan güçlükler ve bu güçlükleri giderme yolları üzerinde çalışılacaktır.

5 EYLÜL GÜNÜ

a) Okul yönetimi Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler hakkında öğretmenleri bilgilendirecektir.

b) 1. sınıfa kayıt yaptıran öğrenciler için uygulanacak olan eğitim ve oryantasyon çalışması programı, okullar açılmadan bir hafta önce öğretmenlere ve velilere bildirilecektir.

c) Zümre başkanlıklarınca, yapılacak çalışmaların nasıl olacağı, bu çalışmalarda uyulacak usul ve esaslar belirlenecektir.

6-7 EYLÜL GÜNLERİ

Zümre başkanının hazırlayacağı program dâhilinde çalışmalara başlanacaktır.

a) İlgili dersin yenilenen öğretim programı zümre öğretmenlerince incelenecektir.

b) Dersin öğretim programında varsa yapılan değişiklikler tespit edilecek ve yeni durumun uygulamaya nasıl yansıtılacağı ele alınacaktır.

c) Dersin öğretim programının etkin bir şekilde uygulanması için yapılacak çalışmalar belirlenecektir.

d) Bu çalışmalar, tüm öğretmenlerin katılacağı bir toplantıda sunulmak üzere raporlaştırılacaktır.

ll. HAFTA

10-14 EYLÜL GÜNLERİ

a) Zümre başkanlıklarınca hazırlanan raporlar öğretmenlere sunulacak ve değerlendirme çalışmaları birlikte yapılacaktır.

b) Yapılan çalışmaların, yenilenen öğretim programlarının okul uygulamaları bakımından “iyi örnekler” arayışına katkısı çok büyüktür. Bu anlamda her okul kendi çalışmalarını bir rapora dönüştürerek il/ilçe millî eğitim müdürlüklerine gönderecektir.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Arkadaslar bu konu ile ilgili rapor olan var mı???

[size=15pt]Arkadaslar bu konu ile ilgili rapor olan var mı???

erkanisanmaz

Site Yöneticisi
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.sosyalbilgiler.biz
İlköğretim okulları Eylül dönemi hazırlık programı raporu - Acil YaRdIm _

Sitede 10, 11 ve 12 Eylül günlerine ait olan kısmı var fakat 13 ve 14 Eylül tarihleri daha hazırlanmadı