İlk Direniş İzmir mi Hatay Dörtyol mu?

memo_dur

Yeni Üye
Üye
Merhabalar. Bir konu hakkında yardımcı olmanızı isteyeceğim. 8. Sınıf İnkılap Tarihi kitaplarının çoğunda İzmir'in işgaline karşı ilk direniş Hasan Tahsin veriliyor. Bazı kitaplar ilk direnişi İzmir verip, Hatay Dörtyol'dan bahsetmemesine rağmen, hemen ünite sonundaki sorularda Hatay Dörtyol cevabını doğru kabul etmiş. MEB 2015-16 kitabında ise Hatay Dörtyol veriliyor. Kendi bilgilerim doğrultusunda da anlatamam, sorun yaşamamaları için. Siz hangi bilgiyi doğru kabul ediyorsunuz derslerinizde? Hatay Dörtyol'un yanında İzmir'i veriyor musunuz, veriyorsanız ikisi arasındaki farkı nasıl belirtiyorsunuz? (NOT: Etüt merkezinde çalışıyorum)

Şeyhmus Yüce

Site Yöneticisi
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.sosyalbilgiler.biz

Hocam tüm işgallere karşı ilk direniş Hatay Dörtyol'da başlamıştır. Yunanlılara karşı, Batıda Anadolu'da ilk direniş derse o zaman Hasan Tahsin diyeceksiniz.

zeki doğan

Çalışkan Üye
Üye
Web sitesi
sosyalciniz.net

İşgallere karşı ilk direniş 19 Aralık 1918'de Güney Cephesi'nde Hatay Dörtyol'da Fransızlar'a karşı başlatılmıştır...
Batı Anadolu'da ise İzmir'in işgali ile başlamıştır.(15 Mayıs 1919)

H. AHMET

Aktif Üye
Üye

Değerli öğretmen arkadaşım sorunuza yukarıda birçok arkadaşım hemde tarihlerine kadar doğru cevap vermişler ayrıntıyı belirtmişler Milli mücadele açısından ilk direniş Fransızlara karşı Hatay Dörtyol da başlamış , Yunanlılara karşı ise İzmir de Hasan Tahsin(asıl adı Osman NEVRES Tir) tarafından balatılmıştır. Umarım faydalı olabildim.

yasin_özdemir

Üye
Üye

Kuva-i Milliyenin ilk direnişi Hatay Dörtyolda Fıransızlara karşı...
Kuva-i Milliyenin ilk sistemli direnişe geçmesi ise İzmir'in işgali ....diye anlatıyorum.