Hangi Anlatım Yöntemini Kullanıyorsunuz (anket)

Derslerde Çeşitli Anlatım Yöntemlerini Kullanırız acaba ençok hangisini kullanıyor ve hangisinden da

• Kullanılan toplam oy
    613

ezgim169

Üye
Üye

İşbirliğine dayalı öğrenme yönteminin oldukça etkili olduğuna inanıyorum.Ancak uygulama esnasında yaşanan sıkıntılardan dolayı fazla uygulama zamanı bulamadım.Grup çalışması ile yetindim.Bu yöntemle ilgili teori bazında değil de uygulama örneklerine ihtiyacım var.
İşbirliğine dayalı öğrenme yöntemini kullanan arkadaşlarımız deneyimlerini bizlerle paylaşırlarsa çok memnun oluruz.

demos72

Üye
Üye

BÜTÜN YÖNTEMLERİ YERİNE GÖRE KULLANMAK GEREKİR .AMA KOLAYA KAÇARIM DERSEN ANLATMA YAPILIR ANCAK BENCE HİÇ VERİMLİ OLMUYOR . EN İYİSİ BULUŞ YÖNTEMİ ÖĞRENCİ ARAŞTIRACAK BULACAK PAYLAŞACAK. EN VERİMLİ BU YÖNTEM ANCAK UYGULAMA SORUNLARI DA BERABERİNDE GELİYOR.

sosyalseco

Çalışkan Üye
Üye

konulara ve öğrenci seviyesine göre kullandığım yöntem değişiyor, tek başına bi yöntemin yüzde yüz etkili olduğu kanısında değilim

Cumali Güler

zalatar
Moderatör

sosyalseco' Alıntı:
konulara ve öğrenci seviyesine göre kullandığım yöntem değişiyor, tek başına bi yöntemin yüzde yüz etkili olduğu kanısında değilim

hocama katılıyorum konuya göre yöntem değişiyor ama ağırlıklı bilgisayar soru cevap, drama tartışma ve düz anlatım

sevil35

Üye
Üye
*grup çalışması(öğrencilere konu önceden verilir..araştırıp özet yapmaları istenir..konu ile ilgili sorular (test ,bulmaca ,eşleştirme ,ben kimim ,D Y,hazırlarlar..en az 15 soru.sınıfa sunum yapılır..sorular sorulur yada fotokopi yapılarak sınıfa dağıtılır.öğrenciler slayt gösterisi şeklindede sunum yapabilir..sınıf içi ferformans notu verilir.
*Drama yöntemi: örneğin lale devri işlenirken o dönemi canlandırmaları istenir..konu en az 15 gün önce öğrencilere verilir hazırlık yapmaları sağlanır
*Ben kimim ? yöntemi : önemli kişiler tanıtılırken kullanılır .her öğrenciye bir kişi verilir..örneğin Türk büyükleri konusu
*Bulmaca hazırlama: her ünitenin sonunda o üniteyle ilgili en az 15 soruluk bulmaca hazırlama ödevi verilir..sınıfta uygulanır
*afiş hazırlatma
*Özellikle tarih konularında dergi hazırlama..belirli tarihler verilir araştırmaları (ilginç haber, resim güzel söz o döneme ait spor edebiyat vs.)
istenir.ilginç başlıklar buldurulur..sınıfta okunur.gerekirse performans notu verilir..
*nesi var : bir öğrenci dışarı çıkarılır..bir iklim tipi yada bitki örtüsü tutulur..sınıfa girince üç öğrenciye nesi var diye sorar..cevap verir.
değişik yöntemler kullanıyorum ama öğrencinin aktıf olduğu yöntemlerde sınıf hakimiyeti güçleşiyor ben daha çok yoruluyorum..sadece anlatıp not tutturan arkadaşlar gayet rahat. sınıfta öğrencinin sesi çıkmıyor....hangisi daha doğru bilmiyorum..ısrarla ben bildiğimi yapıyorum:)