www.devo.com.tr adresinde öğretmenler gününe özel eğitim materyallerinde çeşitli indirimler vardır.

Merhaba Ziyaretçi

testkutusu

Derslerim Nasıl Geçiyor?

'Sosyal Bilgiler Öğretimi' forumunda bzgin tarafından 18 Kasım 2007 tarihinde açılan konu

1. bzgin

bzgin ıssız sosyalci :) Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    ARKADAŞLAR YENİ MÜFREDATTA ESKİ KONULARA BENZER BİRÇOK KONU VAR FAKAT DAHA AZ AYRINTILI..ÖRNEĞİN HARİTALARIN DİLİ KONUSUNDA YEREL SAAT HESAPLAMALARINA GİRİYOR MUSUNUZ KONUYU ANLATIRKEN?KİTAPTA DEĞİNİLMEMİŞ OLDUĞU HALDE..

2. thelion

thelion Aktif Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    6
    NASIL ANLATIYORSUNUZ??

GİRİLMESİ LAZIM TABİKİ GİRİYORUZ BİLİDİĞİM TANIDIGIM ARKADASLAR BU ŞEKİLDE DRS ANLATIYOR

3. kukrer_1

kukrer_1 Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    NASIL ANLATIYORSUNUZ??

benim oldukça zamanı mı alıyo ama yinede konulara değinmeden geçemiyorum çünkü sbs ye yönelik testlerde bu tip sorular çıkıyor

4. erkanisanmaz

erkanisanmaz Site Yöneticisi Site Yetkilisi Admin

Alınan Beğeniler:
    971
    Ödül Puanları:
    113
    NASIL ANLATIYORSUNUZ??

Klavuz kitaptaki amaçlara ve konu anlatımlarına bakarsak girmemiz gerekiyor. Test kitaplarında ölçek hesaplamalır bile verilmiş. Ayrıca bahsedildiği gibi SBS sınavında da bir soru çıktı.
    Normal şartlarda bu konulara değinmediğim halde süre yetmedi birde ölçek hesaplamasına ve yerel saat hesaplmasına girersek sene sonu son iki üniteye bile giremeyiz gibi.
    Diğer arkadaşlar nasıl davranıyor burada belirtirse gelecek senelerde hata payımız azalır

5. erguvan

erguvan Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Nasıl Anlatıyorsunuz??

Zaman problemi var ama belirtilen konuları ben anlatıyorum çünkü sınavlarda soru çıkacak .

6. muratsolgan

muratsolgan Yeni Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Nasıl Anlatıyorsunuz??

konuları anlatırken biraz ayrıntılı olarak işleyip öğrencilerin bu konular hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlıyorum

7. serdar18

serdar18 Çalışkan Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Nasıl Anlatıyorsunuz??

neee birde konu mu anlatıyorsunuz; ??? öğrenciler araştıracaklar bulacaklar içinden önemli bilgileri seçecekler ve sınavda yapacaklar istenen bu biz adece buldukları bilgilerin doğru olup omadığını kontrol edeceğiz. hele 3 saatte konu anlat, etkinlikleri yaptır,araştırmalarını kontrol et, doğru kaynaklardan alıp almadığına bak!
    siz bu arada birde konu anlatacaksınız pardon ama bunu 50 kişilik sınıflarda nasıl yapacaksınız.

8. nrttn

nrttn Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Nasıl Anlatıyorsunuz??

teşşklrr...

9. rkn09

rkn09 Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Nasıl Anlatıyorsunuz??

8) serdar18....
    "neee bide konu mu anlatıyorsunuz" demişsinizde 50 kişilik sınıfta siz nasıl öğrenciye buldurup bide kontrol ediyorsunuz bende onu merak ettim.
    ayrıca bende yerel saat hesaplamalarına girmedim,çünkü klavuzda böyle bişey göremedim ama sbs de çıkacaksa kursta anlatırım...
    saygılar

10. xude77

xude77 Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Nasıl Anlatıyorsunuz??

ben anlattım ama çok detayını vermedim.bu nedenle programda geri kaldım.bu arada biz braşlar detay vermek için uğraşıyoz çoğu sınıf öğretmeni artık hiç detaya girmiyor bilmem hangisi doğru

11. scorpy27

scorpy27 Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Nasıl Anlatıyorsunuz??

evet 40-50 kişilik sınıflarda bu mümkün değil.yerel saat hesaplamaları gibi eski müfredatın bir çok konusuna bu müfredatta girmememiz söyleniyor zaten müfettişler klavuz ne ise onu verin diyor ama sbs hazırlık kitapları ve dersaneler bu gibi konulara yer veriyo.şu sbs olsada görsek bakalım sayın bakanın söylediği gibi dersanecilik bitecek mi.ama sanmam sorular okul ötesi olacak ve eğitim yine arap saçına dönecek hüseyin çelikte perdenin arkasında görevini yapmışlığının rahatlığıyla pişkinliğe devam edecek.

12. aydin.81

aydin.81 Yeni Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Nasıl Anlatıyorsunuz??

Arkadaşlar kusura bakayın ama;bence siz önce kendinizi sorgulayın.Hep başkalarını eleştirmekten vazgeçmedikçe ortaya bişey kayamayız.Yeni sistemin eskiye oranla tartışmasız daha faydalı olduğunu kabul etmemiz gerekir.Lütfen bizler sosyal bilgiler öğretmenleriyiz.Değişimin önemini en iyi bilmesi gerekenleriz.
    Şöyle eski sistemdeki öğrencilerinizle yeni sistemden gelen öğrencilerinizi bir karşılaştırın.Çok fark olması lazım.Eğer fark yoksa 3 senedir onlara eğtim verenlerde yöntem değişikliği olmamış demektir.
    Bu sistemi Hüseyin değilde Kemal getirseydi mükemmel olurdu mantığını bırakalım.Belki dört dörtlük olmaabilir,ama eskiye oranla öğrencileri çok daha fazla tetiklediği gözünü açtığı,becerilerini geliştirdiği,düşünmelerini sağladığı kesin.
    Bence herşey öğretmenin elinde.Önce öğrenciye bir şeyler verebilmek için samimi olursak onlara değer verirsek bu sistemde çok şeyler yapabiliriz.Öğrenci bizim samimiyetimizi görecek,enerjimizi hissedecekki harekete geçsin.Yoksa kendi yaptığına inanmayan bir öğretmen faydalı olamaz kusura bakmayın.Herşeyi sisteme başlamayalım bu 30 sene önce de böyleydi.İlkokulda iki öğretmenimiz vardı.Biri,arkadaşları gelince bi ödev verir sazı eline alıp çalar dururdu.Öbürü de arkadaşları gelince,okuması zayıf olan öğrencilerin yanına otutturur onlara bişeyler öğretmesini sağlardı.Ben öğretmen isterse sistemini kendi kurar diyorum.

SAYGILAR SUNARIM.

13. yakopsen

yakopsen Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Nasıl Anlatıyorsunuz??

valla Nevbide doğru sölüyor.. Bende değinmiyecektim ama sınavlarda çıkınca değinmek zorunda kaldım.. Bunun sonucuda doğal olarak geri kaldım şu an geriyim konularda... Nasıl yapsak bilmiyorum konulara girsek geri kalıyoz, değinmesek anlatmamşış kötü öğretmen oluyoruz.. iki arada bi derede kaldık.. Ama yinede anlatmak gerekir gibi geliyor bana...herkese saygılar...

14. HaareN

HaareN Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Nasıl Anlatıyorsunuz??

Ben de klavuz kitapta değinilmediği için anlatmamıştım. Ama anlatsam mı diye düşünmedim de değil. Aslında girdiğim sınıflar 55 kişilik değil de 25-30 kişilik olsa belki de bunun avantajını kullanarak bu ekstra konulara da değinebilirdim. Fakat bu haliyle bile maalesef son konuları bitirmek için üstünkörü anlatmak zorunda kaldım :(

15. cihanpesend

cihanpesend Yeni Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Nasıl Anlatıyorsunuz??

Bence ilk önce ayrıntıya girmeden anlatın, sonra zaman kalırsa konuyu tekrara alıp o konuya değinebilirsiniz.

16. SY43

SY43 Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    Nasıl Anlatıyorsunuz??

BEN GEÇEN SENE GOREVE BASLADIM SINIFLAR COK KALABALIK OLDUGU ICIN KONULARI YETISTIREMEDIM BENCE YENI SISTEM COK ETKILI AMA GEREKTIGI GIBI ISLETILEBILIRSE.BU SENE 8. SINIF KONULAR SANKI BIRAZ YOGUN GIBI.AMA BIZIM GOREVIMIZ LAYIKIYLA BU IŞI BASARMAK OLDUGUNA GORE YAPMAYA CALISACAGIZ MECBURENAMA KLASIK DERS ANLATIMIYLA BU SISTEM YURUMEZ.O YUZDEN DERSLERDE COK FAZLA ETKINLIK YAPACAK COCUKLAR.SUNULAR DRAMALAR OYUNLAR YARIŞMALAR AMA BIRAZDA KAPASITE OLACAK AİLE DESTEKLEYECEK BEN DERSI ANLATIYORUM COCUK ERTESI GUNU UNUTUP GELIYOR
    YUKARIDA YAZDIKLARIMIN HEPSİ SAÇMALAMA ARKADAŞIM ÖĞRENCİNİN DERSTE TAM ANLAMIYLA OLMASINI SAGLAMALIYIZ.NASIL NASIL OLACAK BU İŞ.YENI SISTEM BUNU ONGUYOR.   

17. cat33

cat33 Yeni Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Nasıl Anlatıyorsunuz??

Ben ölçek hesaplamalarını ve saat hesaplamalarını anlatıyorum. Bazı konuların süresini kısıtlıyorum. Ekinliklerin birçoğunu da ev ödevi olarak veriyorum. Bu şekilde zaman kazanarak, önemli konuların üzerinde daha çok duruyorum. Ayrıca size bir sorum var: İnkılâp Tarihi kılavuz kitabı olan var mı? Ben Anamur'dayım. Daha İnkılâp tarihi kılavuzu olan Sosyal Bilgiler Öğretmeni duymadım....

18. cibuti54

cibuti54 Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Nasıl Anlatıyorsunuz??

Ben yerel saatlere girmedim.Girilince ders saati yetmiyor.Geri kalıyorum.Teşekkür Ederim

19. edro

edro Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Nasıl Anlatıyorsunuz??

teşekkürler çok sağolun

20. oztunc

oztunc Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Nasıl Anlatıyorsunuz??

arkadaslar cok ayrıntıya inmeden konuyu anlayabilecekleri sekilde verdim.daha sonra hazırladıgım soruları fotokopi yaptım evde yapmaları için.sonucları degerlendirdim yaklasık ögrencilerin %50sine ulasabilmişim ancak eskiden oldugu gibi cok ayrıntılı sorulara yer vermedim tabi ki ders saati yetmedi bunu ders dısında yaptım.

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş