Cumhuriyet Ve Demokrasi Arasındaki Farkı Nasıl Açıklanmalı???

mby.ce

M Baykal YILMAZ
Moderatör
Web sitesi
www.instagram.com
Bu konnu bir birine geçtiği için hepimiz açıklarken sıkıntı çekiyoruzdur mutlaka?
görüşlerinizi yazarsanız bir birimize faydamız olur ;)

siyahi24

Üye
Üye

Hocam cumhuriyet bir yönetim şekli ama demokrasi cumhuriyetin temel taşı.

erhan-51

Aktif Üye
Üye

Ben Cumhur kelimesinden başlıyorum cumhur, halk demektir; dolayısıyla cumhuriyet halk yönetimi demektir şeklinde. Sonra cumhuriyet yönetiminin uygulanabilmesi için günümüzde demokrasinin en uygun metod olduğundan bahsederek, seçimler, eşitlik, adalet ve sivil toplum kuruluşları sayesinde her vatandaşın sadece seçimden seçime değil her daim yönetime katılımının demokrasi ile gerçekleştiğini ifade ediyorum. Çocuk daha da anlamadıysa demokratik bir şekilde saygıyla durumu kabulleniyorum.

H. AHMET

Aktif Üye
Üye

Cumhuriyet bir rejim (yönetim) biçimidir. Şekil ihtibari ile halk iradesinin hakim olduğu bir yönetim biçimidir ama asla göründüğü gibi değildir. Çünkü asla her cumhuriyet bir demokrasi değildir. Her demokrasi de bir cumhuriyet değildir Demokrasi bir yaşam biçimidir. Eğer yönetici aldığı kararlarında efkar_ı umumiyenin hakkını dikkate alıyor tabiri caizze halkını adam yerine koyuyor onları dinliyorsa bu bir demokrasidir. Osmanlı zaman zaman bunu yapmıştır. Buna dünyada şahittir, azınlıklarda şahittir. Zaten eğer demokrasi olamasa idi hiç bir azınlığın ne kültürel , ne dini, nede etnik yapısını koruması mümkün olmazdı. Yukarıda bahsedildiği gibi şekil ihtibari ile yönetim bir cumhuhriyet değildir yani yöneticiler seçimle ve süre ile seçilmesede uygulmada demokrat olmak esasdır; işte bunun adıda demokrasidir Tek parti diktotaryasının olduğu veya halkına her seçimde kendisini zorla seçtiren sistemlerin olduğu yerlerde asla demokrasi olmaz ama adı cumhuriyet olabilir.