ÇANAKKALE ŞEHİTLİKLERİNE GEZİ PLANLAYAN ARKADAŞLARA TAVSiYELER

erkanisanmaz

Site Yöneticisi
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.sosyalbilgiler.biz
ÇANAKKALE ŞEHİTLİKLERİNE GEZİ PLANLAYAN ARKADAŞLARA TAVSiYELER

1. Bulunduğunuz yer Çanakkale'ye 3,4 saatlik uzaklık haricinde daha uzak bir bölge ise mutlaka yatılı kalmayı planlayın.( sebep gezi suresi en az 6 saattir şayet uzun bir yolculuktan gelirseniz öğrencilerimiz yorgun oldukları için gezi kesinlikle verimli olmuyor çocuklar yorgunlukla mücadele ediyorlar özellikle öğleden sonra uykuyla geçiyor ,ziyaret in öğleden sonraki bölümünde arabadan inmek dahi istemiyorlar Bu sebeple akşam saatinde Çanakkale'de olacak geceyi burada yatılı olarak geçirecek ve sabahleyin şehitleri ziyarete çıkacak şekilde planlamanız yapın)

2. Ziyarete gelmeden önce mutlaka çocuklara Çanakkale ile ilgili bir bilgilendirme yapın filmler seyrettirin Özellikle o döneme ait Savaş ait orijinal filmleri seyrettirin bir ön hazırlık yapın anlayacağınız bir hazırbulunuşluk olsun.

3. Ziyaret esnasında sizi getirecek aracın şoförü çok önemli alanda rehberlik yapan biri olarak söylüyorum kimi zaman öyle örneklere rastlıyoruz ki geziyi rezil ediyorlar ,sırf bir şoför faktörü yüzünden bütün emekler boşa çıkıyor moralleriniz altüst oluyor bu yüzden aracı kiraladığınız şirket sahibi ile sıkı sıkıya bu konuda konuşun ;Biz alanı tümüyle gezmek istiyoruz zaman, kısıtlaması olmasın şu saatte geriye dönmek diye bir şart koşmasınlar bakın bunlar çok önemli başlangıçta bu konuları konuşmadığınız zaman kişi alana girdiğiniz andan itibaren söyle hareket edin ,böyle hareket edin çabuk gideceğiz ,benim seferim var, ben şu saatte geri dönmek zorundayım gibi uyarılarla sizi çok taciz ediyorlar ve bu olayın çok sık yaşandığına şahit oluyorum, dikkatli olun lütfen .

4. Rehber çok önemli, yapacağınız ziyarette adeta bir püf noktası yapacağınız ziyaretin verimliliği tamamıyla bu kişinin performansı, birikimi ,ilgisi ,alakası ile ilgili bu sebeple mutlaka seçiminizde dikkatli olmanız gerekiyor.

5. Sıcak günlere rastlayan dönemde planladığınız geziler için ziyaret alanına sabah erkenden girip öğle saatinde bitecek şekilde kendinizi ayarlayın Çünkü sıcak günlerde çocuklar çok yoruyorlar öğle saatine kadar ziyaretinizi tamamlarsınız böyle bir durumla karşılaşmazsınız

6. Alışveriş stantlarında fazla zaman kaybetmeyin Öğle arasında mola vereceğimiz ,yemek yiyeceğiniz
dönemde bu işleri halletmeye çalışın yoksa ziyaretiniz gereksiz yere uzar

Yukarıda maddelenen hususlara dikkat ederseniz daha güzel ,verimli bir ziyaret yaparsınız 14 yıldır alanda rehberlik yapan birisi olarak sizlere âcizane tavsiyelerimdir.

Ilkay Özgür