Bütün derslerde ve sınıflarda bitişik eğik yazı kullanılacak

zeki doğan

Çalışkan Üye
Üye
Web sitesi
sosyalciniz.net
Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü 09/02/2011 tarih ve 1714 sayılı ve “Bitişik Eğik Yazı” konulu yazıları ile Bitişik eğik yazıyla ilgili uygulamada yaşanan tereddütleri gidermek amacıyla açıklama yapılmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğünün 09.02.2011 tarih ve 1714 sayılı ve “Bitişik Eğik Yazı” konulu yazılarında; “2004- 2005 eğitim öğretim yılından itibaren ülke genelinde uygulanan İlköğretim Türkçe Öğretim programlarının hazırlanma sürecinde çocukların zihinsel, bedensel, sosyal ve psikolojik gelişimleri dikkate alınmış ve ilk okuma yasma öğretiminde bitişik eğik yazının öğretimine önem verilmiştir.

Çocukluk yıllarında öğrenilen beceriler, bireyin hayatı boyunca kullandığı ve uygulamak istediği becerilerdir. Okula yeni başlayan öğrencilere işlevsel ve güzel yazı öğretimi, bu anlamda öğretmenlerin üzerinde durduğu en önemli konulardan birisi olmuştur. Türkçe dersi öğretim programıyla; ilköğretim birinci sınıftan itibaren etkili bu okuma-yazma öğretimini gerçekleştirmekle birlikle düşünen, anlayan, sorgulayan, öğrenmeyi Öğrenen, bilgiyi kullanabilen ve sorun çözebilen bireylerin yetişmesi amaçlanmıştır.

İlköğretim 6-8’ inci Sınıflar Türkçe Dersi Öğretim Programı’nda; bitişik eğik yazı öğretiminin, ilk okuma yazma öğretimiyle birlikle başlayıp ilk sınıflarda kazandırılacağından, öğrencilerin bütün derslerde bitişik eğik yazıyı işlek ve güzel kullanmalarına özen gösterileceği hüküm altına alınmıştır.

Bu bağlamda, öğrencilere işlevsel bu bitişik eğik yazı öğretiminin, ilköğretimin 1’inci sınıfından başlanarak tüm derslerde ve tüm sınıflarda kullanmalarının sağlanması; işlek bir el yazısı kazandırılması ile ilgili gerekli tedbirlerin il ve İlçe milli eğitim müdürleri, eğitim müfettişleri, okul yöneticileri ve öğretmenler tarafından alınması hususunda gereğini rica ederim.” açıklamasında bulundu.

http://doganzeki.wordpress.com/2011/02/21/butun-derslerde-bitisik-egik-yazi-kullanilacak/

zeki doğan

Çalışkan Üye
Üye
Web sitesi
sosyalciniz.net

Öğrenciler zaten yazmaktan şikayetçi.Bir de el yazısı ile yazarsak hepten işimiz zor...Mükemmel olan normal yazımı okuyamıyorlar, el yazısını nasıl okuyacaklar :)

feride187

Yeni Üye
Üye

çocuklar el yazısını çok kötü yazıyor bunu herkes kabul etsin bence. yazılılarda el yazısını direkt yasaklıyorum okunmuyor çünkü. artı ben de el yazısını yazamıyorum zaten çocuğunkini nasıl düzelteyim.

losara123

Çalışkan Üye
Üye
Web sitesi
www.pc-oyunblog.tr.gg

yav düzyazı daha güzel hem okunmuyor bir ekre İngilzice dersi kesinlikle el yazısıyla işlenmez. Q,X,W var. Bazı teknikler geliştirilmiş bunun için ama zor. Bence düzyazı daha iyiydi. Şimdi de alıştık yazmıyoruz

bahar0

Üye
Üye

hayatın içinde olması isteniyorsa o zaman gazetelerde el yazısıyla çıksın ders kitaplarıda el yazısıyla yazılsın bizde alışalım el yazısına.