Benden Taşanlar

bekir7133

Üye
Üye
Ben yazarken kalem kullanmam.Hangi renkte yazacağımı da kimseye sormam.'En iyi ben görürüm.'diyenler bile göremezler beni.
Beni gördüğünde gözlerin açık gider.Ben çok yaşarım.Bana gelen eceli bile öldürmüşümdür belki.
Ben gülmeyen yetimin yüzünde,haksızca öldürülen şehidin bedeninde,emeği çalınan işçinin alın terinde,gözden akan salyalar altındaki dul kadının tenindeki ahım.Hoşgörüsü yüzünden soykırıma uğrayıp,soykırımla suçlanan milletin bayrağındaki vatan ve millet aşkı kokan kıpkırmızı gülüm.O bayraktaki ay yıldızlı,bembeyaz,insanlık kokan gülüm.
Kalem kullanırsam tutan eli iyi,kötü diye ayırmam.Kalemi tutan değişir belki...
Bana fransız kalanlara bakmayın.Onlar benim yüksek sesimi duyamazlar.Çünkü sesim o kadar yüksektir ki bunu duyacak aleti bulamamışlardır.
Ben onlara iyi öğretirim.Benden iyi öğretmen mi bulacaklar?Ama hiçbir zaman bana 'Öğretmenim' diyemeyecekler!
Bekir BERKİTEN

bekir7133

Üye
Üye
Benden Taşanlar

Çocuk olmak istiyorum.O güzel günleri yaşamak doyasıya,kanmadan içmek istiyorum o denli susamış gibi.Özlem işte ne diner,ne de biter.
Bunu tekrar tatmam için neler gerek;Allah her nefeste sağlık verse,hiçbir sıkıntım olmasa maddi olarak.Acaba yine yaşayabilir miyim o güzel günleri?Düşünüyorum da mümkün değil gibi.
Çünkü çocuk olmak demek minicik bir yüreğe,o minicik yüreğe büyüklerinden fazla sevgiyi sığdırmak demek.Çocuk olmak affetmek demek;en acımasız insanı bile özür dilediğinde…Çocuk olmak kanmak demek gül verene;ellerini dikenleri acıtıp kanatsa bile.Çocuk olmak her gün birbirini kırdıktan sonra buluşup tekrar kırk yıllık dost gibi birbirine sarılmak demek.
Çocuk olmak güzellikleri kirletmemek demek,toz kondursa da güzelliğe tekrar silip parlatmak demek.
Çocuk olmak beyazdan daha ak olmak demek;beyazın bakıp da ona kendisini kapkara görmesi kadar.
Çocuk olmak,onu sevenler için sararıp solmak demek…
Çocuk olmak kıpkırmızı bir gülden bile daha güzel anlatmak demek sevgiyi,aşkı;o kıpkırmızı gülü bunları bu kadar güzel anlatamadığı için kıskançlıktan çatlatmak demek.
Çocuk olmak ağlarken gülebilmek demek;gülerken ağlayabilmek.Ağlarken onu sevene gülümsemek,üzülürken görüp bir sevdiğini sevindirmek için yüzü gülerken içi kan ağlamak demek.
Çocuk olmak demek içi pas tutmamak demek;kirlenmemek demek hatalarla,yanlışlarla,kötülüklerle …
Çocuk olmak demek öğretene öğretmek demek; bakışlarıyla davranışlarıyla,nasıl daha güzel,sıkmadan kalıcı bir şekilde öğreteceğini .Öğreteni bile olgunlaştırıp pişirmek demek…
Çocuk olmak eğitene de kendi yaşantısıyla bir fikir verip hangi yolda olduğunu anlatmak ve eğitene en ince,en diplomatik mesajı bu yolla vermek demek…
Çocuk olmak Yunus olmak,Mevlana olmak demek belki de…Onları yetiştirenler gibi olmak belki de hepsini eğiten gibi.Hepsinin yüreğindeki kıvılcım çakmadan ateşi yerleştireni anmak demek.
Bırakın çocuk gibi yaşamayı,hatırlayamıyorum bile çocukluğumu.Belleğimde berrak bir güzellik değil ancak bulanık bir görüntü var işte bunun gibi...
Bekir BERKİTEN

bekir7133

Üye
Üye
Benden Taşanlar

Derler ki,büyük insanların,şehitlerin bedenini toprak bile çürütmezmiş.

Öyle biri gelir ki toprağa,toprağın topraklığı deryada bir damla bile olamaz.
Kahrolur utancından yer bitirir kendini!
Bekir BERKİTEN

bekir7133

Üye
Üye
Aşure sever misiniz? İçine türlü türlü yiyecekler karıştırılarak yapılan aşure ne güzel bir tattır. Ben konuya farklı bir açıdan yaklaşmak istedim. İnsanlar da aşurenin içindeki malzemeler gibi türlü türlüdür: Zayıfı var, şişmanı var, hoş gör. Uzun boylusu var, kısa boylusu var, hoş gör. Esmeri var, kumralı var, sarışını var; hoş gör.
Bir de şöyle düşünelim:
İçinde tatlı var ya, mutlaka hayatı çok tatlı devam eden insan da var, yüzü ekşi, canı sıkkın, dertli insan da var. Ve hepsinden önemlisi bu tatlar bir araya gelince muhteşem bir tat ortaya çıkıyor. Gerçek hayatta da mutlaka dertli insanlar hayatımıza bir tat, renk katıyordur.

bekir7133

Üye
Üye
Ağla be yiğidim ağla,
Boş ver erkekler ağlamaz
Dediklerine aldırma sakın.
Süzülsün damlalar,
Süzüldükçe temizlensin için,
Kıyıya çarpan dalgaların,
Denizi temizlemesi gibi.

Erkeğin gözü ağlayamıyor elbet,
Savaşta kanı ağlar, canı ağlar,