Atatürk'ün Sözleri

sevimli

"İyilik büyüktür, küçükte olsa"
Üye
Sözler

*Siz beni hala anlamadınız Ve cağlarca da anlamayacaksınız. Hep tutturlmuş "Yıl 1919 Mayıs"ın 19'u diyorsunuz Ve eskimiş sözlerle beni övüyorsunuz, övünüyorsunuz Mustafa Kemal'i anlamak bu değil, Mustafa Kemal ülküsü sadece söz değil!

*Bırakın o altın yaprağı artık, bırakın rahat etsin anılarda şehitler. Siz bana; "neler yaptınız?" ondan haber verin.

*Hakkından Gelebildiniz mi yokluğun, sefaletin?..Mustafa Kemal'i anlamak yerinde saymak değil!

*Bana Buutlar getirin bir daha. Uygar oluşlara eşit yeni buluşlardan; kuru sözler değil, iş istiyorum sizlerden anladınızmı!

*Uzaya Türk adını, Atatürk kapsülü ile yazdınız mı? Mustafa Kemal'i anlamak avunmak deil, Mustafa kemal ülküsü sadece söz deil!

*Hala o acıklı ağıtlar dudaklarınızda, hala 10 Kasım'larda Bana Ağlıyormusunuz Uyanın artık diyorum uyanın uyanın!
Uluslar uzak dünyaların fethine çıkıyor. Mustafa kemal'i anlamak göz boyamak değil, Mustafa Kemal ülküsü sadece söz deil!

*Beni Seviyorsanız ve anlıyorsanız, laboratuvarlarda sabahlayın, kahvelerde değil, Bilimle ve kitaplarla ağarsın saçlarınız. Ancak böyle aydınlanır sonsuz karanlıklar.

*Mustafa Kemal'i anlamak ağlamak değil,Mustafa Kemal ülküsü sadece söz değil! Demokrasi ve özgürlüğü getirmiştim size;görüyorum ki ilerlememişsiniz hala aynı yerdesiniz.

*Halka eğilmek yerine, birbirinize düşmüşsünüz Meclis'lerde! Hani köylerde ışık hani bolluk, hangi kaygısızca gülümseyen insanlar?..Mustafa kemal'i anlamak işitmek değil, Mustafa kemal ülküsü sadece söz değil!

*Arayı Kapatmanızı bekliyorum, uygar uluslarla, Bilime ve sanata varılmaz, rezil dalkavuklarla. Bu canım vatan, bu topraklar, çalışmak ister, akılcı üretim ister... Paydos, Hak edilmemiş övünmelere ve avuntulara; YETER!

Mustafa Kemal'i Anlamak anlatmak değil, Mustafa Kemal ülküsü sadece söz değil..

Hiçbir ,y, devrim, gerçeği görenler dışında çoğunluğun oyuna başvurarak yapılamaz. Uysal ve Asyalılara özgü inançlara bağlı sinsi ve sindirici batıl inançlar, köstekleyici yanlış alışkanlıklarla, tekelci (inhisar) güçlerin etkisine sürüklenebilecek yığınlarda iyi devrimler içim halkoyu yapılamaz...

Mustafa Kemal Atatürk,

11 Nisan 1934 İzmir