Atatürk'ün İleri Görüşlülüğü Hakkında Bildiğiniz Anıları Yazınız

furkankaya1995

Meşhur Osmanlı Arması
Üye
Arkadaşlar Atatürk'ün İleri Görüşlülüğü hakkında bildiğiniz anıları yazınız.
Böyle bir konu açmamın nedeni SBS Sınavı'nda çıkacak olan sorular paragraf verilecek.Atatürk'ün Hangi özelliği ile ilgili olduğu sorulacak.Ama burada paylaşacağınız anılar Cevabı "İleri Görüşlülüğü" olan sorularI yapmış olacaksınız.
ŞİMDİ LÜTFEN SİZDE ATATÜRK'ÜN İLERİ GÖRÜŞLÜLÜĞÜ İLE İLGİLİ ANILARINI BURADA PAYLAŞIN.
İlkini ben söyleyeyim.
2.Dünya Savaşı'nın çıkacağını bilmiştir.Bunun gibi bir sürü şey var...

furkankaya1995

Meşhur Osmanlı Arması
Üye
Hiç kimse AtatürK'ün ileri görüşlülüğü ile ilgili birşey bilmiyor demek...
Bir örnek daha vereyim belki zihniniz açılır:

Savaş ortamında düşmanın gelmeyeceği bölgeleri bilmiş.Hatta askerler bile baktığında düşmanın olmadığını görmüşler.Sıra sizde... ;D

furkankaya1995

Meşhur Osmanlı Arması
Üye

Kimse birşey bilmiyor...
Hocalarım sizde mi hiçbirşey bilmiyorsunuz bu konuda??? :(

milanbaros

Çalışkan Üye
Üye

Çanakkale Savaş sırasında Mustafa Kemal Nablus Karargahı ‘nda ikinci defa 7 nci Kolordu Kumandanı olduğu yıllarda yaşanan bu olayı kendisi daha sonra şöyle anlatmıştır:

-“Bir gün Erkanı Harbiye Reisi bana o günkü raporlarını okudu.Basit raporlardı,her zamanki gibi…Yalnız bu raporlarlar içinde bir nokta dikkatimi çekti…”

Evet görünürde hiç bir sonuç çıkartılamayacak bu rapordan Mustafa Kemal inanılmaz bir sonuç çıkartmış ve çok değil bir veya iki gün sonra İngilizler’in büyük taaruzu başlamıştır.Bundan sonrası Mustafa Kemal’in kendi ağzından:

“Yataktan kalktım,giyindim.İş odasına girerek bir muharebe emri yazdım."
Emirde şunlar yazıyodu:

“Düşmam 19 Eylül akşamı taaruz edecektir.” “Sonra bu emre alınması gereken tedbirleri ilave ettim.Bu emri Grup kumandanı olan Liman Fon Sanders Paşa’ya da gönderdimÇok hürmet ettiğim bu zat,benim raporuma gülmüş ve ‘ihtiyattan zarar gelmez” diye bana da bir şey söylemeye lüzum görmemiş”

19 Eylül gecesi kolordu kumandanları telefon başında çağırarak verdiği emirlerin ve alınması gereken tedbirlerin yerine getirilip getirilmediğini sordu.Kendisine tüm tedbirlerin alındığı bildirildi.Ancak ne yazık ki,kolordu kumandanları da böyle bir emri ciddiye almamışlar ve gerekli hiç bir önlemi almamışlardı. Mustafa Kemal gerekli tedbirlerin alınıp alınmadığını öğrenmek için bir müddet sonra telefon açtı… Olayın sonucunu yine Mustafa Kemal’den dinleyelim:

“Ben daha telefon konuşmamı bitirmeden,düşman topçusu muharebe hattımız üzerine ateş etmeye başladı.Gece muharebe ile geçti.Benim ordumun sağ cenahındaki ordu yarıldı,esir oldu ve boş kalan cepheden geçen düşman süvarileri Leyman Fon Sanders’in karargahına bastı.Hakikat anlaşılmıştı.Fakat neye yarar…”