Anzak Koyu

sosyalci

Çalışkan Üye
Üye
Gelibolu'da şehitliklerini bir rehber aracılığyla gezerseniz sizi ANZAK koyu adı verilen bir yere götürürler yada en azından bahsederler. benim gezdirdiğim turlardan bana "neden bizim ülkemizde askerimizle savaşan ülkelerin adını veriyoruz" diye soru soran çok olur. bunun cevabını sizlerle de paylaşmak istiyorum

18 Mart 1985 tarihinde Türk, Avustralya ve Yeni Zelanda Hükümetleri birer bildiri yayınladılar. Bu bildirilere göre:

Türk hükümeti, GELİBOLU' da Anzak çıkarmasının yapıldığı Küçük Arıburnu ile Büyük Arıburnu arasındaki koya ANZAK KOYU (Anzac Cove) adı verilmesi ve burada Anzakların hatırasına, ATATÜRK' ün Anzaklar için 1934'te söylediği sözlerin Türkçe ve İngilizce metinlerinin yer alacağı bir Anıt-Kitabe dikilmesi hususunda karar alıyordu

Avustralya hükümeti Avustralya Savaşı Anıtı yakınındaki Cambell civarında bulunan Canberra'da ATATÜRK' ün Anıt Bahçesi kurulmasına, buraya dikilecek anıtta ATATÜRK' ün GELİBOLU' da savaşan ve burada hayatlarını kaybeden askerlere ilişkin sözlerinin bulunmasına, anıtta ayrıca ATATÜRK' ün kabartma bir heykelinin de yer almasına; Burley Griffin Gölü'nün kuzey kıyılarının bir kesimine “GELİBOLU SAHİLİ” adının verilmesine karar veriyordu.

Buna ilaveten, Batı Avustralya Hükümeti de Albany Limanı girişine “ATATÜRK” adını verme kararı aldı. Çünkü, Avustralyalı ve Yeni Zelandalı grupları taşıyan “King George Sound” gemisi, Anzak Koyuna doğru bu limandan hareket etmişti ve askerlerin bir çoğu için bu Avustralya'yı son görüşleri olmuştu.

Yeni Zelanda Başbakanı ise basına şu açıklamayı yapıyordu : “ Yeni Zelanda Wellington Limanı girişi yakınlarındaki tanınmış bir alanı, modern Türkiye'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal ATATÜRK' ün anısına, Wellington Şehir Konseyi'nin izni ile isimlendirilecektir .

“Taraki Koyu” ndaki kumsalın bir bölümünü de içine alacak olan bu saha, ATATÜRK' ün anısına isimlendirilecek ve buraya uygun bir anıt dikilecektir.

What DedinGülüm

ATIN İYİSİNE DORU,YİĞİDİN İYİSİNE DELİ DERLER
Üye
Anzak Koyu

TEŞEKKÜR EDERİM HOCAM ELİNİZE SAĞLIK