Amazon Girişimcilere Kendi Teslimat Servislerini Başlatma Fırsatı Sunuyor!

Sosyalderin

Aktif Üye
Üye
Amazon, kendi dağıtım servis ağlarını başlatmak isteyen girişimcilere kucak açıyor. İşte detaylar;

amazon-girisimcilere-kendi-teslimat-servislerini-baslatma-firsati-sunuyor-687x400.jpg

E-ticaret devi Amazon, girişimcilerin 40 kamyonete kadar kendi yerel dağıtım ağlarını kurmalarını sağlayacak yeni bir program olan Delivery Service Partners’i başlattığını duyurdu. Buna göre her bir dağıtım hizmeti ortağının 10 bin dolarlık yatırımla işe başlayabileceği belirtildi.

Teknoloji devinin bugün yaptığı duyuruda, Delivery Service Partners adı verilen programın ayrıntıları açıklandı. Amazon’la ortak çalışmak isteyen girişimcilerin 10 bin dolarlık yatırımla işe başlayabilecekleri ve üzerinde Prime logolarının bulunduğu maksimum 40 teslimat kamyonetiyle kendi yerel ağlarını kurabilecekleri söylendi.

Her teslimat biriminin, güne ABD’deki mevcut 75 dağıtım istasyonundan birinden başlayacağı dile getirildi.

amazon-delivery-service-partners-duyurusu.jpg

Konuyla ilgili açıklama yapan Amazon Küresel Operasyonlar Başkan Yardımcısı Dave Clark; “Bu, maliyetin etkin bir şekilde ölçeklendirilmesiyle ilgili. Büyümeyi karşılamak zorundayız ve halihazırdaki tedarikçilerimiz yeterli gelmiyor” diyerek, yeni dağıtım programının e-ticaretteki büyümeyi karşılamaya yardımcı olacağını söyledi.

Ayrıca Clark; Amazon’un şirket dışı dağıtım ortaklarıyla harika ilişkileri olduğunu ve bu durumun değişmeyeceğini düşündüğünü kaydetti.

amazon-girisimcilere-teslimat-servisi-baslatma-firsati.jpg

Öte yandan; Amazon’un SEC’e yolladığı yıllık raporunda; FedEx ve UPS gibi dış ortaklarla ilgili verdiği bilgiler dikkat çekmişti. Çünkü Amazon raporunda, bu şirketler ile herhangi bir anlaşmazlık yaşamaları durumunda, operasyonlarının kötü etkileneceğini vurgulamıştı. Yani buradan Amazon’un kendini güvence altına almak istediği anlaşıldı.

Raporda, sevkiyat masraflarının 2015’te 11.5 milyar dolarken 2017’de 21.7 milyar dolar olduğu, maliyetlerin artmaya devam etmesinin beklendiği söylenmişti.

amazon-sirket-disi-ortaklarla-iliskilerini-bozmayacak.jpg

Amazon birkaç ay önce de kendi kargo hizmetini başlatacağını duyurmuş ve bu hamlenin arkasında 21 milyar dolarlık bir neden olduğunu açıklamıştı. İlaveten; bir eMarketer tahminine göre bu yıl internetten alışverişlerin % 40’ından fazlasının Amazon’dan yapılacağı belirtilmişti ve Clark da yeni programın şirketin ihtiyaçlarını karşılamak için olduğunu savunuyordu.

İşte Amazon’un yeni programının da maliyetleri ve müşteri servisini kontrol altında tutmaya yararken aynı zamanda girişimcilerin faaliyetlerini markanın adı altında sürdürmelerine olanak sağlayacağı düşünülüyor.

Zaten Amazon da Delivery Service Partners programı sayesinde yüzlerce yeni küçük girişimin başlayacağını ve on binlerce teslimat şoförünün işe alınacağını belirtti.

amazon-yeni-programi-lojistik-agini-genisletiyor.png

Bu programın, artan nakliye maliyetleri neticesinde ABD’de kamyon şoförü kıtlığı olduğu bir dönemde duyurulması da dikkat çekti. Diğer taraftan; e-ticaret devi on binlerce dağıtım sürücüsünün ne zaman işe alınacağı veya daha fazla dağıtım istasyonu inşa etmenin ne kadar süre alacağıyla ilgili bir tahminde bulunmadı.

Sonuçta Amazon; yeni programıyla kendi işini yapmak isteyen girişimcilere büyük bir fırsat sundu denilebilir. Nitekim her bir partner 10 bin dolar yatırımla işe başlayabilecek ve Amazon yerel dağıtım ortaklarına Prime markalı araç kiralamaları, işe alımlar, sigorta, yakıt gibi pek çok konuda indirimler sunacak. Ve söylenene göre dağıtım ortakları 300 dolar yıllık kar elde edebilecek.

Haber Kaynak: https://paratic.com