Açık Oy Gizli Sayım

erkanisanmaz

Site Yöneticisi
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.sosyalbilgiler.biz

45w2.jpg

Açık oy, gizli sayım​

ayşeuzun

Aktif Üye
Üye
Açık Oy Gizli Sayım

böyle akıl dışı saçmasapan bi olayın yaşandığı başka bi ülke hi duymadım. demokrasiyi yerleştirmeye çalıştıklarında bu uygulamanın ne kadar antidemokratik olduğunu görmek çok mu zordu hala anlayamıyorum. zaten tek parti dönemi neyi değiştirmeye çalışıyosun ki gizli sayım yaparak. seni beğenselerde beğenmeseler de sana oy verecekler çünkü tek seçenek sensin. hangi açıdan bakarsak bakalım saçma bi uygulama.

atabey74

Çalışkan Üye
Üye
Açık Oy Gizli Sayım

ayşeuzun hocam bi eksiği gidermekte fayda var. 1946’da ülkemizde ilk kez birden çok siyasi partinin katıldığı genel seçimler yapılarak çok partili hayata geçilmiştir. Böylece çok partili siyasi ortamda mecliste farklı görüş ve düşünceler temsil edilme imkanı buldu. Açık oy gizli sayım şekline göre yapılan bu seçimde Demokrat parti buna rağmen 65 milletvekili çıkarmış ama yinede 1946 genel seçimleri sonucunda CHP iktidarı devam etmiştir. (açık oy gizli sayım sistemi demokratik olmayan, hile yapmaya imkan verebilen bir yöntemdir)
1950 Seçimlerinde gizli oy açık sayım uygulanmış ama bu seferde CHP çoğunlukçu seçim sistemini getirmiştir.

erkanisanmaz

Site Yöneticisi
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.sosyalbilgiler.biz
Açık Oy Gizli Sayım

Denizli ile ilgili bir kitapta bulmuştum. Denizli'nin ilçelerinden birisinde yapılan seçimdi diye hatırlıyorum