2008 Haziran Dönemi TRT4 Gelecek Egt. Gelecek Programının Değerlendirme Raporu

tibetli

Çalışkan Üye
Üye
2008 Haziran Dönemi Trt4 Gelecek Egt. Gelecek Programının Değerlendirme Raporu

:)

tragedy

Yeni Üye
Üye

16.06.2008 PAZARTESİ
KONU:E-Okul
Konuk:Nizami AKTÜRK

Programda e-okul sisteminin kullanılışı ve yararları ile ilgili bilgiler verildi. Sistemin öğretmen, öğrenci ve veliler açısından getirdiği kolaylıklar vurgulandı.
Sistem sayesinde öğretmenlerin evrak yükünün azaltıldığı, internet üzerinden öğrencilere ait bütün bilgilerin kaydedilip saklanabildiği anlatıldı.
Sistemle ilgili aksaklıkların giderilmeye çalışıldığı gelecek yıllarda sistemin daha verimli olacağına değinildi.

17. 06. 2008 Salı
Konu: Mesleki Teknik Eğitim
Konuk: MEB Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürü Hüseyin ACIR

Tarım, inşaat, endüstri sektörlerinde mesleki ve teknik eğitimi Erkek Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü üstlenmiştir.

Mesleki ve teknik eğitim iç içe olan kavramlardır. Hem ulusal hem de evrensel boyutta aynı anlam ifade ederler. Mesleki eğitim ulusal, teknik eğitim ise tarım, inşaat, endüstri alanlarını ifade etmektedir.

Mesleki ve teknik eğitimde son 5 yılda öğrenci sayısı artmıştır. Mesleki ve teknik eğitimi özendirmek amacı ile 4207 sayılı kanunla değişiklik yapılmıştır. Fiziki alt yapı, kalite, yönlendirme, eğitimin geliştirmesi ve artırılması hedefleniştir. Askeri okullar ve polis okulları kendi kurumları bünyesinde bırakılarak, daha önce MEB bünyesinde olamayan okular da MEB bünyesine alınmıştır. Bu okular donanım, alt yapı ve öğretmen eğitim durumu sil baştan değiştirilmiştir. 2002 yılında 2 büyük proje oluşturulmuş ve AB fonlarından destek alınmıştır. Ayrıca bu okullarda çalışan öğretmenler AB projeleri kapsamında hizmet içi eğitimden geçirilmiştir. Okulların da donanımları yenilenmiştir Amacına ulaştığı için tüm okullarda uygulanmaya başlanmıştır. Çeşitli anketler uygulanarak AB standartlarına uygun hale getirilmiştir.

Mesleki eğitim 4 yıla çıkarılarak, uzmanlık alanları oluşturulmuştur. 9. sınıfa kadar normal liselerdeki dersler işlenmektedir. 9. sınıfın sonu ve 10. sınıfta meslek liselerinden düz liseye, düz liselerden meslek liselerine yatay ve dikey geçiş hakkı vardır. Bu uygulamalar 2004 yılında 145 pilot okulda başlatılmıştır. 42 alan, 197 dalda uzmanlıklar oluşturulmuştur. 5700 modül oluşturulmuştur(modül: bir mesleğin tam öğrenilebilmesi için basamak basamak oluşturulan derslerin her birine denir.). Bu modüllerin 5000’i yazılmış, 700’ü yazım aşamasındadır. Bir modül öğrenilince bir üst modüle geçilerek o ders veya alandan başarılı olunmaktadır. Böylece uzmanlık alanları oluşmaktadır.

Sertifikalar işe girmede alternatif olacaktır. Son zamanlarda öğrenciler iş olanağının fazla olması nedeniyle bilişim alanlarına yönelmişlerdir. Bu alandaki en büyük sorun katsayıdır.

Anadolu Meteoroloji Meslek Liseleri : Bu okullar sınırlı sayıda öğrenci almaktadır.Bu okulların istihdam sorunu yoktur. Bu okulları bitirenler askeri ve sivil hava alanlarında, hava tahminlerinin yapıldığı analiz ve bilgi işlem alanlarında teknisyen olarak çalışmaktadırlar. KPSS’ye girerek işe girebilmektedirler.

Endüstri otomasyon alanı: Japonya - Türkiye’nin işbirliği ile makine, bilgisayar, elektrik,elektronik gibi 4 alan açılarak oluşturulmuştur. Günümüzde her şey otomasyona dayalı olduğu için öğrenciler kolaylıkla iş bulabilmektedirler. Bu alanlar SBS ile öğrenci almaktadır. Bu alanları seçen öğrencilerin alan değiştirme hakkı vardır. Bu kurumlarda karma eğitime devam edilmektedir.
Programda çeşitli EML VE ETL okulları tanıtıldı. Bu okullarda öğrenim gören gençlerle konuşuldu.Gençler meslek liselerini tercih etme sebepleri hakkında bilgi verdiler.

Ankara Keçiören EML Biomedikal bölümü ve Altındağ İskitler EML Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri bölümü öğretmen ve öğrencileri ile görüşüldü. Öğrencilerin uygulama yaparak öğrenmelerinin öneminden bahsedildi.
Görüşülen meslek liselerinin öğretmenlerinin görüşleri özetle:

“Meslek elemanlarının alana yönelik bilinçli bir eğitimle yetiştirilmesi hedef alınıyor.Uzman birer teknisyen olarak yetiştirilmeleri hedefleniyor. Meslekte ara eleman yetiştirmek çok önemli. Piyasanın ihtiyacı olan şey, nitelikli elemanlardır. Meslek liselerinde öğrencilerin daha çok uygulama yaparak öğrenmesi meslekte kaliteyi artırıyor.”

18 Haziran 2008 Çarşamba
Konuk: Millî Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin ÇELİK

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in katıldığı programda meslek liselerinin önemi, mesleki ve teknik eğitim ile ilgili gelişmelere yer verildi.

Programa telefonla katılan konuklardan meslek liselerinin programının ağır olduğu, ihtiyaca cevap vermediği şeklinde yapılan eleştirilere cevap verildi.

Meslek liselerinde mesleğe yönelik müfredat uygulandığı, sektörlerin ihtiyacını karşılayacak şekilde uygulamalı eğitime yer verildiği belirtildi. Türkiye’de halen 600–650 civarında meslek yüksekokulu bulunduğu ve buralarda bölge potansiyeline göre eğitim yapıldığına dikkat çekildi.

Turkcell’in sponsorluğunda “Gönül Köprüsü Projesi” kapsamında Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinden 80.000, batıdan 20.000 öğrenci doğuya ağaç dikeceği anlatıldı.

Eskişehir Demiryolu Meslek Lisesi’nden görüntülere yer verildikten sonra ülkemizde demiryolu sektörünün önemi vurgulandı.

İstihdam paketi ile ilgili bilgiler verildi. Bu pakete yönelik olarak meslek yüksekokulları açıldığı ve kalifiye eleman yetiştirilmeye çalışıldığı vurgulandı.Açılan kurslarda diplomadan ziyade sertifikalar verildiği ve meslek sahibi olmaya yönelik eğitimin ağırlıklı olduğu açıklandı.

Ayrıca 2007-2008 Eğitim-Öğretim Yılı hakkında genel değerlendirme yapıldı. Sözleşmeli öğretmenlerin durumu konuşuldu. Orta Öğretimde Ders Geçme Yönetmeliği hakkında bilgi verildi.

mrmim

Yeni Üye
Üye

tamamı word formatında...

Ekli dosyalar

• 2007-2008_semine_rraporu.doc
    47 KB · Görüntüleme: 134

m80baldemir

Üye
Üye